Cumhurbaşkanı Erdoğan, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk’un Hizmete Giriş Töreni’ne katıldı

Güncel


Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Ülkemizin güvenlik ve istihbarat faaliyetlerinin denizlerde de en etkili şekilde yürütülmesine önemli katkı sağlayacağına inandığı Ufuk Geminizin Milli İstihbarat Teşkilatımıza hayırlı olmasını diliyorum artık dışarıdan alım istemiyoruz.

Projelerimiz yerli ve milli olacak dediğimiz 2004 yılından bu yana azim ve kararlılıkla çalışarak hamdolsun bu günlere geldik.

Savunma sanayinde bağımsız olamayan milletlerin geleceğe güvenle bakamayacağını özellikle son 10 yılda çevremizde yaşanan hadiseler bize bir kez daha gösterdi.

Türkiye’ye gerçekleştirdiği savunma sanayi alımları sayesinde yaptığımız yatırımlarla birlikte bölgesinde oyun kuran bir ülke konumuna ulaştı. Ülkemizin bu dünyanın dört bir yanındaki mazlum ve mağdur halklar topluluklar için de çok önemli bir umut kaynağı haline geldi.

Türkiye gizli açık için ambargoya rağmen terörle mücadeleden sınır ötesi harekatlarına kadar her alanda milli çıkarlarının gerektirdiği tüm hamleleri yapabilmesini savunma sanayinde geldiği noktaya borçludur.

Hamdolsun bugün insansız hava kara deniz araçlarından helikopterleri silah ve mühimmatlardan  hava savunma sistemlerinden elektronik harbe kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyacımız olan sistemleri yerli milli olarak tasarlıyor geliştiriyor üretiyor ve kullanıyoruz.

Türk savunma sanayi ürünlerini kullanan ülke sayısı da her geçen yıl artıyor. Savunma ve havacılık ihracatımızın bu yıl sonunda 4 milyar doları açmasını bekliyoruz.

Geçmişin eksiklerini giderdik. Bugünün hazırlığını zaten yapıyoruz. Artık aktif savunma anlayışıyla ülkemizi geleceğin harp ortamına hazırlıyoruz.

Yüksek teknoloji gerektiren sistemleri hayata geçirmeye ağırlık veriyoruz. Derin öğrenme ve yapay zeka entegrasyonu gerektiren karmaşık sistemleri geliştirmeye ve uygulamaya devam ediyoruz.

Malzeme ve imalat teknolojilerinde dünyadaki ileri ülkeler seviyesini yakalamaya doğru hızla ilerliyor. Bir yandan da gözümüz uzayda uzay alanında da gerek fırlatma sistemleri gerekse uydu sistemleri geliştirmeye yönelik çalışmalarımız sürüyor.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.