Demirbağ: “Tüm girdilere zam üretime nasıl devam?”

Güncel


Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Şahin Demirbağ, yetersiz tarımsal üretim, tarım ve hayvancılık alanında üreticilerin çözülmeyen sorunları ve gıda enflasyonu konulu bir basın açıklaması düzenledi. Memleket Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen basın açıklamasında Demirbağ, iktidara “tüm girdilere zam, üretime nasıl devam?” sorusunu yöneltti. Partisinin çözüm önerilerini dile getiren Demirbağ, “Zengin toprakların yoksul çocukları olmayacağız” dedi. 

Demirbağ, “Yetersiz tarımsal üretim, tarım ve hayvancılık alanındaki üreticilerimizin çözülmeyen ayakta kalabilme sorunları tüketiciye gıda enflasyonu olarak yansımaktadır.  Bitkisel ve hayvansal üretimin tümü tarımsal üretimdir ve ülkemizin gıda güvenliğinin teminatıdır. Tarım siyaset üstü bir meseledir. Milli güvenlik kadar stratejik bir konudur; Muhalefeti iktidarı yoktur” diye konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEME DAİR BELİRSİZLİK ARTIYOR

İktidarın 2021 yılı Tarımsal Üretim performansını değerlendiren Demirbağ, “Tarım sektörüne 2021 yılına damgasını vuran en önemli gelişmeler, gübre, mazot, yem, zirai ilaç zamları, orman yangını, kuraklık ve sel baskınları oldu. Üreticinin girdi maliyetlerinden, tüketicinin gıda enflasyonu artışından mağdur olduğu bir yıl yaşandı. Dünyanın hangi ülkesinde üretirken yüzde 79,89, tüketirken yüzde 36.08 oranında açıklanan bir enflasyon rakamıyla, çiftçinin verimli ve kazançlı bir üretim yaptığı; tüketicinin de hayatını rahatlıkla sürdürdüğü söylenebilir ki! Daha da kötüsü, bu süreç önümüzdeki döneme dair belirsizlik ve kırılganlıkları da artırıyor” dedi. 

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN HABERCİSİ

“Gübre fiyatlarındaki geçen yıla göre sert yükselişler, kuraklıkla birlikte yeni sezonda verim kaybı riskini getiriyor” diyen Demirbağ, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin verilerine göre son 1 yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 441, üre gübresi yüzde 394, amonyum nitrat gübresi yüzde 373, DAP gübresi yüzde 259 ve 20.20.0 kompoze gübresinde yüzde 236’lık bir artış yaşandı. Bazı çiftçiler kışlık ekimde ya daha az gübre gerektiren ürünleri ekti, bazıları ya hiç gübre atamadı veya azalttı. Bu durum, yeni sezonda rekolte düşüşü ve gıda fiyatlarındaki artışın öncü habercisidir” diye konuştu. 

DEVLET BÜYÜKLÜĞÜNÜ HİSSETTİRMELİ

“Tarımda tasarruf olmaz” diyerek sözlerine devam eden Demirbağ, “Devletimiz büyük devlet olduğunu kendi üreticisine hissettirmeli, stratejik ürünlerde, çiftçimize ayni olarak gübre temin etmeli; kışlık ekimde taban gübresi zamanı geçmiş olsa dahi, ilkbahar üst gübre ve yazlık ürünlerin gübre desteğini mutlak yapmalıdır” dedi. 

GÜBRE SÜBVANSE EDİLMELİ

Gübrenin sübvanse edilmesinin önemine dikkat çeken Demirbağ, “Her önerinin hazineye elbette bir yükü olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) dünya piyasalarındaki yüksek fiyatlı buğday, arpa ve mısırı ithal ederek, un ve yem fiyatını düzenlemesi; düşük fiyatla iç piyasayı sübvanse etme çabası ve bunun öngörülemeyen maliyeti, gübrenin sübvanse edilmesinden daha fazla külfetli ve riskli olabilir” ifadelerinde bulundu. 

İTHALATA VERİLEN FİYAT TARTIŞMA KONUSU


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.