Dervişoğlu: “Türkiye krizlerle karşı karşıya bırakıldı”

Güncel


İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Öcalan’ın, Demirtaş’ın açıklamalarından rahatsız olduğu bir gerçek” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Dervişoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onu yönetenler, kendisine savaş açmış bir teröristin posta güvercini olamaz.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine eşiyle birlikte bir hafta karantinada olacaklarını duyuran İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e geçmiş olsun dileklerini ileten Dervişoğlu, “Sağlık durumunun çok iyi olduğunu, mevcut durumun rutin prosedürlerden kaynaklandığını ve en yakın zamanda aramızda olacaklarının müjdesini de aziz milletimizle paylaşıyorum.” dedi.

“TÜRKİYE KRİZLERLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILDI”

Türkiye’nin içinde bulunduğu şu dönemde, tarihinde hiç tanık olmadığı krizlerle karşı karşıya bırakıldığını savunan Dervişoğlu, “Krizler bazen göz göre göre gelmekte, bazen de hiç beklenmedik anlarda karşımıza çıkmaktadır. Mevcut iktidarın, muhtemel krizlerle ilgili herhangi bir öngörüsü olmadığı gibi, kriz anlarında hayata geçirmeyi düşündüğü gerçekçi bir eylem planı da yoktur. Tek dertleri vardır o da krizlerin oluşturduğu vasattan siyaseten nasıl beslenecekleridir.” ifadelerini kullandı.

“İKTİDARIN AR DAMARI ÇATLADI”

Milletin birlik ve beraberliğinin sembolü olması gereken Cumhurbaşkanı’nın, böyle durumlarda ortaya çıkarak, milleti kutuplaştıracak ve birbirine düşürecek bir siyasi dilin ve üslubun mümessili gibi davranmaktan geri durmadığını vurgulayan Dervişoğlu şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan bunları yaparak, hem yeminini çiğnemekte, hem de toplumsal tansiyonun tehlikeli bir biçimde yükselmesine neden olmaktadır.  Milletin gerçeği ve çilesiyle, bu iktidarın gündemi birbirinden tamamen farklıdır. Millet, ekmek kuyruğundadır. Aş, iş, barınma ve ısınma derdindedir. Tenceresini kaynatamamanın endişesindedir. Elektrik ve doğalgaz faturalarını nasıl ödeyeceğinin kaygısındadır.  Çiftçi, toprağa düşürdüğü terin karşılığını alamadığı için toprağını işleyip işlememe tereddütündedir. Esnaf siftahsız kapattığı dükkanında icra ve hacizlerle boğuşmaktadır. Gençler geleceklerine dair ümitlerini yitirmiş, işsizlik girdabında savrulmaktadır. Temel ürünlerde kuyruklar ve enerji alanında kesintiler yeniden hayatımıza girmiştir. Sanayi, şalter indirme ve üretime ara verme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tüm bu gerçekler ortadayken, hala magazinel konular üzerinden siyasi rant devşirmeye kalkışan bu yüzsüz iktidarın ar damarı çatlamıştır. Ar damarı çatlamış bu iktidarın yönettiği Türkiye’de, milletin de sabır taşı çatlamak üzeredir.”

“DANIŞMALARINIZI YANINIZDAN UZAKLAŞTIRIN”

Sorumlu muhalefet anlayışı gereği Cumhurbaşkanı’nı uyardıklarını ifade eden Dervişoğlu, “Milletin sesine kulak veriniz. Etrafınızı kuşatan, kifayetsiz danışmanlarınızı zaman kaybetmeden yanınızdan uzaklaştırınız. Yalan söyleyip, pespembe tablolar çizerek sizleri yanıltanlara değil, kulağınıza gerçeği fısıldayanlara itibar ediniz. Büyük sıkıntılar içindeki milletimize, her şeyin yolunda olduğu yalanını söyleyerek, aklımızla alay etmekten de artık vazgeçiniz.” diye ekledi.

Sanayi alanında yaşanan büyük enerji krizine değinmek istediğini ifade eden Dervişoğlu, “Sanayide kullanılan yüksek elektrik fiyatları zaten can yakarken, bir de enerjinin kesilmesi tehlikesi baş göstermiştir. Kesilme diyorum çünkü, kısıntıya gidilmiştir gibi yumuşak ifadelerle bu konuyu açıklamaya çalışmak ziyadesiyle yetersiz kalır. Ayrıca bütün bunları söylerken doğalgaz alım anlaşmalarında yapılan yolsuzluklar ve usulsüzlükler hakkındaki eleştirilerimizi de şimdilik saklı tutuyorum.” şeklinde konuştu.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.