Doğal gaz kısıntısının QUA Granite’ye etkisi

Güncel


QUA Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş, doğal gaz kısıntısı ve yeni üretim hatlarından ilkinin açılışına ilişkin bildirim yaptı.

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şöyle denildi:

”Doğal gaz dağıtım şirketimiz tarafından 20.01.2021 tarihi itibarıyla tarafımıza tebliğ edilen doğal gaz kısıntısı konulu yazıda yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğal gaz miktarındaki azalmalar nedeniyle ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında bazı güçlüklerle karşılaşıldığı ve bu güçlükleri bertaraf edebilmek ve sistem dengesinin sağlanabilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanması zarureti doğduğu belirtilmiştir. Aynı yazıda, mevzuat ve sözleşme hükümleri kapsamında ülkemiz doğal gaz arz güvenliliğinin sağlanmasını teminen, şebeke işletmecisi konumunda olan iletim şirketinin talimatlarına dağıtım şirketinin ve ilgili tüketicilerin uyması zorunlu olduğu belirtilmiştir. Bu çerçevede 21.01.2022 saat 08.00 itibarıyla ikinci bir bildirime kadar, sözleşmemizde belirtilen miktarın ilgili aya ait gün sayısına bölünmesi sonucu elde edilen günlük ortalama doğal gaz miktarının yüzde 60’ına tekabül eden doğalgaz miktarı ile sınırlandırıldığı tebliğ edilmiştir. Diğer taraftan BOTAŞ’ın 20.01.2022 tarihli kamuoyu duyurusuna göre ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğalgaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı belirtilmiş ve arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplar ile gerekli girişimlerde bulunulduğu bildirilmiştir. Bu bildirimlere istinaden, 21.01.2022 tarihi itibarıyla kapasite kullanım oranımızı cezai şarta girmeyecek şekilde düşürmeye dönük planlama yapılmaktadır. Ocak ayından itibaren kademeli olarak faaliyete alınması planlanan yeni üretim hattımızdan ilkinin üretime geçmesi ile ilgili olarak çalışmalarımız son noktaya gelmiş olup, doğal gaz dağıtımının normale dönmesi ile birlikte ilk fırınımızı ateşlemeyi hedefliyoruz.”

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.