Doğan Cüceloğlu’na Vefa ve Şükran ödülü

Güncel


Üsküdar Üniversitesi tarafından 4’üncüsü bu yıl düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi’nin bu yılki teması, “Psikolojik Sağlamlık” olarak belirlendi. Fi-jital olarak gerçekleştirilen, dünyadan ve ülkemizden de bu alanda önemli çalışmaları bulunan isimleri bir araya getiren kongrenin açılış töreninde Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu anısına Vefa ve Şükran Ödülü takdim edildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pozitif psikolojinin temelinde hem pozitifi hem de negatifi de görüp pozitife odaklanmak olduğunu söyledi. Tarhan, “Pozitif psikoterapi yara açmadan tedavi metodudur. Medikal alanda ameliyatsız tedavi etmek birinci seçenekse, terapide de kişinin pozitif karakter güçleri güçlendirildiğinde vücut hastalığı kendisi yeniyor.” diye konuştu. Üsküdar Üniversitesi 4. Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, bu alanda çalışma yapan uluslararası düzeyde uzman isimleri bir araya getiriyor. Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nde iki gün boyunca devam edecek kongre, pandemi önlemleri kapsamında fi-jital olarak düzenleniyor.

Psikolojik sağlamlık her yönüyle ele alınıyor

Son iki yıldır hayatımızda yer alan ve yaşamımızın pek çok alanında değişiklikler yapmamıza neden olan salgının da etkisiyle kongrenin bu yılki teması “Psikolojik Sağlamlık” olarak belirlendi. Kongre pozitif psikoloji alanında çalışmalar yapan ve alana önemli katkılarda bulunan, ulusal ve uluslararası yetkin isimlere ev sahipliği yapıyor.

Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu anısına Vefa ve Şükran Ödülü takdim edildi

Kongrede merhum Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu anısına Vefa ve Şükran Ödülü takdim töreni gerçekleştirildi. Vefa ve şükran ödülü Cüceloğlu’nun eşi Psikoterapist Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu’na takdim edildi. Ödül için Üsküdar Üniversiresi’ne teşekkür eden Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, “Sevgili eşim, hayatını toplumumuzun olumlu yönde gelişmesini sağlamak ve ona katkıda bulunmak amacıyla aile ve okul ortamında çocuklarımızın potansiyellerinin bir bonzai gibi budanmasındansa hür bir ağaç gibi gelişmesi için farkındalıklar oluşturmak için adadı. Bunun için canla başla çalıştı. Hep söylediği ve önerdiği gibi elinden gelenin en iyisini coşkuyla yaptı. Benim kuş ve simit öykümü anlatırdı. Sadece simitin olması yetmez, kuşlara da ihtiyaç var derdi. Ben şimdi görüyorum. Onun öğrencileri sadece ve sadece meslektaşlarımız değil, onun bu idealine inanan, çocuklarımızın çocukluklarını doya doya yaşamalarına ve olabilecekleri en iyi insan olmalaları idealine inanan anne babalar ve öğretmenler ve öğrencileri. Bu da bana gelecek için umut veriyor.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Klasik psikolojinin iyiye gidişle uğraşan alanı da var”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan açılış konuşmasında, üniversitelerin görevinin bilim üretmek, fikir üretmek, insanlığın mutluluğu ve iyiliği için çabalamak olduğunu belirterek “Bilimin gelişmesine ve dünyadaki yeni gelişmelerin insanlığın mutlu olmasına katkı sağlaması açısından kongrelere devam ediyoruz. Pozitif psikolojinin kurucusu olarak bilinen Martin Seligman, felsefe kökenli bir bilim insanı. Daha sonra psikoloji ile ilgilenmeye başlamış ve akademik alanda o yönde ilerlemiş. Klasik psikolojinin negatifle uğraşan alanının yanı sıra iyiye gidişle uğraşan alanı olduğunu görmüş ve onun üzerine de çalışması gerektiğini ifade etmiş.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Türkiye’de bunu ilk kez biz ifade ettik”

Pozitif psikolojinin teorik temelleri ortaya ilk atıldığında çok fazla eleştiri aldığını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:“Teorik temellerinin hümanistik psikolojinin yeniden paketlenmiş hali olduğu söylenerek çok fazla itiraz olmuş. 2010’lu yıllarda Türkiye’de bunu ilk kez biz ifade ettik. O zamanlarda meslektaşlar tarafından bize ‘Polyannacılık mı yapacaksınız?’ şeklinde itirazlar oldu. 2000’li yıllarda ABD’de bir istatistik yayınlanmıştı. ABD Çocukları Savunma Fonu’nun ’18 yaş altı çocukların bir günü’ adlı raporu var. Rapor, günde 135 bin çocuğun okula silah götürdüğünü ortaya koydu. Bunun yanı sıra intiharlar, ergen gebelik gibi olaylarda artış yaşanmış. Gelir seviyesi yükselmiş ama buna paralel olarak mutluluk seviyesinde bir artış olmamış. Bunun üzerine İnsanlarda depresyona yol açan bir virüsün varlığı araştırıldı ama tam sebebi bulunamadı. Yalnızlık ve mutsuzluk vardı. Martin Seligman ve ekibine bir fon sağlandı. Seligman ve ekibi 2005’ten 2008’e kadar 3 yıl süren bir araştırma gerçekleştirdi. 2008’de çalışmayı tamamlayıp 2009’da ilk pozitif psikoloji kongresini yaptı. Ardından pozitif psikolojiyi 2015’te Harvard Üniversitesi, 2018’de Yale Üniversitesi ve 2019’da Bristol Üniversitesi ders olarak ekledi. Bristol Üniversitesi müfredatına ‘İntihar Salgınına Çözüm’ adıyla eklendiğini duyurmuştu. Üsküdar Üniversitesi olarak biz de 2013’te müfredatımıza eklemiştik.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Pozitif psikoloji negatifi de görüp pozitife odaklanıyor”

Pozitif psikolojinin Polyannacılıkla karıştırılmasının hep pozitife odaklanmayı önemsemesinden kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Polyannacılıkta hiç negatifi görmemek ve yok saymak var. Ama pozitif psikolojinin temelinde hem pozitifi hem de negatifi de görüp pozitife odaklanmak var.   İyi insan kötülüğü bilmeyen insan değildir. İyi insan kötülüğü de iyiliği de bilir ve iyiliği tercih eder. Pozitif psikolojide de aynı şekilde negatif ve pozitif psikolojiyi bilip pozitife odaklanacağız. Baktığımız zaman klasik psikolojinin patolojiyi düzeltmeye odaklı olduğunu görüyoruz. Birincil görevimiz patolojiyi düzeltmektir. Patolojiyi düzeltiyoruz ama onun tekrar nüksetmesini önleyecek önlemler de almak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.