E-ticaret ekosisteminde iki önemli anlaşma

Güncel


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile teknoloji borsası Nasdaq’ta Türkiye’yi temsil eden ilk ve tek şirket olan Hepsiburada, e-Ticaret ekosistemi için önemli bir adım attı. Türkiye’nin milyar dolar değerlemeye ulaşan 6 unicorn’undan biri olan Hepsiburada ile TÜBİTAK ve TÜRKPATENT arasında iki önemli iş birliği hayata geçirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan refakatinde Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ ile TÜBİTAK Başkanı Mandal ve TÜRKPATENT Başkan Vekili Başpınar arasında iş birliği protokolleri imzalandı.

Törende konuşan Bakan Varank, “Hepsiburada – TÜBİTAK iş birliğinde kişiselleştirme, daha etkili satış, akıllı arama, sanal asistan gibi yapay zeka uygulamaları bir adım öteye taşınacak. Coğrafi işaretli ürünler Hepsiburadada ön plana çıkarılarak coğrafi işaret farkındalığı artırılacak.” dedi.

BİLİŞİM VADİSİ’NDE TÖREN

Hepsiburada Yapay Zeka ve Coğrafi İşaretli Ürünler İş Birliği Töreni, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi. Törene Bakan Varank’ın yanı sıra Törene Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır, Çetin Ali Dönmez, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TSE Başkanı Adem Şahin, TÜRKPATENT Başkan vekili Cemil Başpınar ile Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu katıldı.

Bakan Varank, töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

E-TİCARET VE YAPAY ZEKA: Türkiyenin geleceği Bilişim Vadisindeyiz. İki önemli iş birliği için bir araya geldik. Bunlardan bir tanesi Hepsiburada-TÜBİTAK iş birliği. Bu iş birliği sayesinde sürekli büyüyen e-Ticaret sektörünün yaşadığı sorunlara yapay zekâ yoluyla çözümler geliştireceğiz.

YETKİNLİK MERKEZİ: Yapay zekada Türkiye olarak başat aktörlerden biri olabilmek için çalışıyoruz. Bu noktada Ulusal Yapay Zeka Stratejisi bizim pusulamız. Yapay Zeka Enstitüsü de bu alanda ektiğimiz tohumlardan sadece bir tanesi. Yapay Zeka Enstitüsü bünyesinde kurulan e-Ticaret Yetkinlik Merkezi de e-Ticarette yapay zeka çözümlerine öncülük edecek.

TÜRKİYE KAZANACAK: Hepsiburada – TÜBİTAK iş birliğinde kişiselleştirme, daha etkili satış, akıllı arama, sanal asistan gibi yapay zeka uygulamaları bir adım öteye taşınacak. Nihayetinde bu iş birliği ile hem kurumlarımız, hem elektronik ticaret sektörü, hem diğer sektörler, hem Türkiye kazanacak.

COĞRAFİ İŞARETLERDE FARKINDALIK: İkinci iş birliğimiz Hepsiburada ile Türk Patent ve Marka Kurumumuz arasında. Bu iş birliği ile coğrafi işaretlere yönelik yeni bir çalışma başlatılıyor. Coğrafi işaretli ürünler Hepsiburadada ön plana çıkarılarak coğrafi işaret farkındalığı artırılacak.

TAKLİTTEN KORUYORUZ: Bildiğiniz gibi coğrafi işaretler her memleketin kendine özgü değerlerini temsil ediyor. Emekle, alın teriyle ve kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi ve tecrübenin korunmasını sağlıyor. Bu bağlamda bakanlık olarak bu değerlere her zamankinden çok daha güçlü bir şekilde sahip çıkmanın mücadelesini veriyoruz.  Mersinin cezeryesini, Van’ın otlu peynirini, Gaziantepin baklavasını, Erzurumun oltu taşını her türlü kötü kullanımdan ve taklitten koruyoruz.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.