ECB: 2022’de varlık alımlarını yavaşlatma yönlendirmesi yinelendi

Güncel


Avrupa Merkez Bankası, yıl boyunca varlık alımlarını yavaşlatma taahhüdünü yeniledi. Mevduat faizi beklendiği gibi -0,5% seviyesinde değişmeden bırakılırken; Banka, faiz oranlarının mevcut veya daha düşük seviyelerde kalacağını söyleyerek, faiz artırımı koşulları karşılanana kadar faiz oranlarına ilişkin yönlendirmesini sürdürdü. ECB açıklamasından öne çıkan notlar;

 

·        Pandemi programı kapsamında net satın almalar Mart ayında sona erecek.

·        APP hızı 2Ç22’de 40 milyar Euro’ya, 3Ç22’de 30 milyar Euro’ya yükselecek. Ardından 4Ç22 itibarıyla ayda 20 milyar Euro’ya geri çekilecek.

·        Mevduat ve ana refinansman oranları sırasıyla -%0,5 ve %0’da kaldı.

·        Faiz oranları, tahminler enflasyonu %2’de sürdürülebilir bir şekilde gösterene kadar artmayacak.

·        PEPP yeniden yatırımları 2024’ün sonuna kadar devam edecek.

 

Piyasalar, Ocak ayı enflasyon sürprizlerinin son zamanlarda artmasının ardından ECB’nin enflasyona bakış açısını değiştirip değiştirmediğini bilmek istiyor. Bu nedenle Lagarde konuşmasından gelecek tandans dikkatle takip edilecek. ECB’nin ana politika metninde ise beklenti dışında bir nüans yok açıkçası.. Mart itibariyle PEPP’in sonuna gelmiş olacağız ve ekonomiye kısa bire APP yönünden takviye kuvvet verilecek. Yılsonuna doğru ise APP tarafında da kademeli azaltma gerçekleştirilecek.

 

Enflasyon açısından, Euro’nun piyasaya çıkışından bu yana en yüksek seviyeler deneyimleniyor. ECB bu olguda henüz “geçici” yönlendirmesine ve %2 enflasyon stabilitesine bağlı bir duruş sergiliyor. Fed kadar agresif bir tutum sergilenmediği ve farklı ekonomik büyüme / politika dinamiklerinden dolayı sergilenmeyeceği açık. Fed, geniş politika ve yoğun pandemik kamu destekleri kaynaklı oluşan fiyat dengelerini de iyileştirmek istiyor. Ücretlerde ise, ECB ve BOE aslında Fed kadar yüksek bir sarmal görmüyorlar.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.