ECB: Enerji maliyetleri enflasyonu roketlerken, politika dönüşümü zorlaşıyor

Güncel


Birçok merkez bankasının faiz kararlarının izlendiği bu haftada ECB’nin kararı farklı dinamikler arasında kalan bir yerde, çünkü resesyon ve enflasyon tehditleri çok iç içe geçmiş durumdadır. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantı sonrası tebliği, son zamanlardaki faiz artırımı niyetlerinin sinyallerini takiben çok önemli olacak, ancak eğer resesyon tehdidi ağır basacaksa normal şartlar altında 2022’nin sonlarına kadar herhangi bir hareket beklenmemesi lazım. Enflasyon tehdidi ise, faiz artırımlarını masada bırakmak, ECB’nin sözel de Fed’i takip etmek gibi gereksinimlerini ortaya koymakta. Ukrayna savaşındaki belirsizliklere rağmen bu yıl faiz oranlarını artırma isteği ortaya konabilir. Bu belirsizlik aralığı nedeniyle 4Ç22 sonuna kadar resmi netleştirmek lazım, Aralık ayı halen muhtemel faiz artışına referans olabilecek zamanlama gibi görünüyor. Bu şartlarda ECB’nin ne kadar agresif olabileceği piyasa için kilit bir soru olmaya devam ediyor.

 

Euro Bölgesi enflasyon ve alt kategorilerin katkıları… Kaynak: Bloomberg

 

Lagarde Mart ayında, Yönetim Konseyi’nin Ukrayna’daki savaşa rağmen parasal normalleşme rotasında kalmayı planladığının sinyallerini verdi. 14 Nisan toplantısında bu tutum yinelenebilir. İlk faiz oranı artışının tam zamanlaması konusunda fazla netlik sağlama olasılığı düşük olsa da, muhtemelen bu yılın ikinci yarısında bir hamle için finansal piyasa beklentilerini zımnen desteklemeye devam edecek. Riskler ise daha erken bir hamleye doğru kaymış durumda, çünkü elde olan Mart göstergelerinin üzerine enerjideki aşırı fiyat artışı ve Rus krizinin katmanlı etkileri dahil olacak. ECB’nin resesyon tehdidine mi, enflasyon sarmalına mı daha yakın duracağı belirsiz, ancak enflasyon alevleneceğine göre daha şahin bir açıklama yapmasına yönelik ihtimallerin artıyor olduğundan bahsedebiliriz.

 

Hem manşet hem de çekirdek enflasyon rekor seviyelerde kalmaya devam ediyor ve Euro bölgesi ekonomisi emtia fiyatlarındaki artıştan henüz asıl darbeyi almamış olabilir. Bu da enflasyonun henüz zirvede olmadığı ve daha da ivmesini artırabileceği anlamına geliyor. ECB politika beyanatında Mart ayı enflasyon sıçraması beklenti aralıklarını da saptırma potansiyeline sahip. Dolayısıyla, bir önceki aydaki para politikası açıklamasında bu olgu zaten hesap edilmiş mi, yoksa ECB daha proaktif olmaya yönelik bir ihtiyaç geliştirmesi yapmış mı, bunu anlayacağız.

 

Halihazırda varlık alımlarının Haziran ayında sona ereceği ve bu yıl faiz artırımına gidileceği beklentisi var. Temmuz veya Eylül gibi bir döneme atıfta bulunurlarsa, bu etkiyi yakalamak istedikleri anlamına gelir. Bugün Yeni Zelanda MB beklentileri aştı örneğin, 50 baz puan faiz artırdı. ECB bu kadar rahat olabilir mi? Çünkü Avrupa hükümetleri Rusya’ya ambargo koysalar resesyona yol açma ihtimali çok yüksek. Ambargodan uzak durmak ve etkisini dengelemek isteği bu direkt kriz potansiyeli üzerinden gelişiyor. Enflasyonu yakalamak için ECB’nin katı davranmak zorunda olması da resesyon riski taşıyor. Burada analiz edilecek konu, bugün enflasyona karşı sıkılaşma yapmamak gelecek aylarda daha katı bir hareketi zorunlu kılar mı? Fed sıkılaşmada arayı açacağı için bu sorunun yanıtını vermek zor, ECB daha direkt bir kriz magnitud alanı içinde çünkü.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.