Enflasyon öncesi tahvil piyasasında rahatlama

Güncel


GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları ve ABD vadelilerinde yükseliş”

Avrupa borsaları ve ABD endeks vadelileri hafta ortasında pozitif seyretti. Tahvil tarafında satışların azalması ve sıkılaştırıcı para politikalarına ilişkin endişe fiyatlamasının bugünlük geride kalmasıyla birlikte Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da borsalar 1%’in üzerinde yükseldi. İngiltere’de ise endeks 0,5% yükseliş yaşadı.

ABD vadelilerinde ise Nasdaq 1%’e yaklaşan yükselişle ön plana çıktı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,929% bölgesine kadar geri çekildi. Dolar endeksi gerilerken, kıymetli metaller görece sakin bir seyir izledi.

Endişe fiyatlamasının azalmasıyla birlikte petrol fiyatlarında da kademeli şekilde düşüş eğilimi devam etti. Petrol fiyatlarındaki düşüş aynı zamanda enflasyon endişelerini de törpülemeye devam ediyor.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Enflasyon öncesi tahvil piyasasında rahatlama”

Geçtiğimiz Cuma tahvil faizlerinde görülen yükselişler, para politikalarında sıkılaşmanın fiyatlaması olarak yorumlanmıştı. Dünden bu yana tahvil getirilerinde oluşan gevşeme ile birlikte borsalarda risk iştahı artarken, piyasalar bir taraftan da Avrupa’daki şahin merkez bankalarını fiyatlamaya çalışıyor. Dolar endeksindeki gerilemeye rağmen altındaki yataya yakın seyir, petrol fiyatlarının iki gündür baskılanmasının enflasyonist etkileri törpüleyebileceği düşüncesini ön plana çıkarıyor. Ancak yarın açıklanacak kritik veri, Fed beklentilerinin agresiflik derecesini ölçmemize fayda sağlayacağı için önemini koruyor.

Günün devamında FOMC üyelerinden Bowman ve Mester’ın konuşmaları takip edilecek.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.