Enflasyon tehdidi olgusu

Güncel


Yüksek enflasyon… Ekonomik veriler yükselen enflasyonun, zayıf tüketimin ve artan jeopolitik belirsizliğin iç içe geçtiği ve bazı politika çekincelerine neden olacak bir konsept içerebilir. Buna karşılık Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına yönelik agresif yaklaşımının yüksek enflasyon tehdidinden ileri geldiği açıktır. Emtia fiyatlarında kısıtlı arzdan dolayı süregelen artış, enflasyonun sürekli yüksek seyretmesine ve yüksek de kalabilecek olmasına neden olmaktadır.

 Fed politika çekincesi, enflasyon ve istihdam dengesi… Fed’in ana para politikası hedefinde şu anda sıkıştırılmış bir enflasyon görüntüsü oluşturmak var. Bu nedenle agresif sıkılaşma döngüsünü değerlendiren bir konumlanma içinde. QE’nin zararlı olabilecek etkilerinde de, büyümenin canlandırılması noktasından ileriye gidebilecek enflasyonist etkilerden endişe ediliyor. Sıkılaştırmanın aşırı olmasında ise, ekonomide sert iniş ve istihdam artışına zarar verilebileceği çekincesi var.  Aralık ayı TÜFE raporu, fiyatların geçen yıla göre %7 arttığını, bu da yaklaşık kırk yılın en büyük artışı olduğunu gösterdi. İşgücü piyasası da işsizlik oranının %3,9’a düşmesiyle “maksimum istihdam”a doğru ilerlemeye devam ediyor.

Mart ayındaki faiz artışını engellemek için FOMC’nin enflasyonda ani bir yavaşlama görmesi gerektiğine inanıyoruz. Ocak ayında Omicron’un ağırlığı altında işe alımların tökezlemesi muhtemel olsa da, mevcut vaka dalgasının işgücü ve mallar için mevcut arz zorluklarını daha da kötüleştirmesi muhtemel. Bu nedenle, enflasyonun da yukarı yönlü sürpriz yapmaya devam etmesi olasıdır.

Fed bilançosunun GSYH’de kapladığı alan ile enflasyon karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

Sonuç? FOMC’nin enflasyon konusunda giderek daha fazla endişe duymasıyla, 15-16 Mart’taki bir sonraki toplantısında federal fon oranının artırılabileceğine işaret etmek için Ocak ayı toplantı sonrası açıklamasını bekliyoruz. Böyle bir ipucu, işgücü piyasasının maksimum istihdama yakın olduğunu göstererek gelebilir. Açıklamada en son virüs dalgası nedeniyle büyümedeki geçici yavaşlama önemsiz görülür ve işgücü piyasasının genel gücü vurgulanırsa Fed’in de sıkılaşma konusunda rahat olduğu anlaşılacaktır. Eğer enflasyon %7’de duruyorsa, destekleyici likidite ile devam etmek sürdürülemez bir olgudur.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.