Enflasyon ve uzun vadeli tahvil faizleri

Güncel


Tahvil faizlerinde Fed beklentileri… Fed’in faiz artırımından önce uzun vadeli tahvil faizlerindeki artışı izliyoruz. Fed’in bu yıl muhtemelen baz senaryo olan 3 faiz artışının da üzerine çıkabileceği görüşü ile beraber, 10 yıllık ABD Hazine getirileri 2020 başındaki seviyelerinin de üzerini gören bir hareket gerçekleştirdi. 10 yıllık tahvil faizlerindeki hareketin %1,75 civarında veya üzerinde seyretmesi faiz adımlarını sıklaştıracak ve enflasyondan endişe edecek bir Merkez Bankası beklentisine işaret etmektedir. Bu vadede Ocak 2020’den beri en yüksek seviyeleri izliyoruz ki, kısa vadeli taraftaki hareketin uzun vadeli tahvil faizlerine de yansıması enflasyon ve para politikası beklentilerinin yansıması açısından önemli. Fed vadeli fonları Mart ayında faiz artışı olmasını %92 oranında fiyatlamaktadır.

 

Fed vadeli fonları faiz hareketleri ihtimalleri… Kaynak: Bloomberg, CME Fedwatch

 

Enflasyon… Burada biraz enflasyon profilinden bahsetmek gerekiyor. Bir neslin en yüksek enflasyon oranlarının bulanıklaştırdığı bir ekonomik görünüm var. Enflasyon eğrisinin ne kadar uzun süreye işaret ettiğini de elbette ileriye dönük beklentilerden anlıyoruz. Para politikasının sıkılaştırılması ve agresif faiz artırımlarının gündeme gelmesi, bu ileriye dönük beklentilerin hareketinden ileri gelmekte. Yani ilk önce kısa vadeli faizler, enflasyonun kısa vadedeki yüksekliğini fiyatladı; ancak enflasyon geçiciliği savı geçerliliğini yitirdikçe ve enflasyonu yaratan problemlerin sistemikliği ortaya çıkınca bu durum daha uzun vadeli faizlere de yansıdı. Enflasyonda aşırı ısınma şu anda ana ekonomik risk ve Powell da para politikası profilini sıkılaşma yönüne kaydırmak durumunda kaldı. Avrupa’da da on yılların en yüksek seviyesinde %5’e ulaşan enflasyon, genele yayılan geniş tabanlı bir enflasyon ve arz sorunu olduğunu ortaya koyuyor.

 

sg2022011638591

Enflasyon oranı ve 10 yıllık ABD tahvil faizleri karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

 

Piyasa… Covid krizinin başlangıcından bu yana piyasalar çalkantılı. Kriz olgularının algılanış şekli de değişiyor. Şimdiki ana olgu enflasyon… Ancak enflasyon kaynaklı sıkılaşma gerçekleşip de faizler arttığında da başta teknoloji ve konut olmak üzere şirketlerin önünde artan finansman maliyeti gibi bir olgu olacak. Pandemiden kaynaklı ekonomik soğukluk, tipik bir durgunluk değildi elbette… Sağlık krizi, tüketim alışkanlıklarını ve işgücü piyasasını dramatik bir şekilde değiştirdi.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.