Evdeki yardımcı çalışanlar, günlük 3.34 TL’ye sigortalı olabiliyor

Güncel


Ev hizmetlerinde bir gün bile ev hizmeti çalışması olan kişilerin sigortalanmasının zorunlu olduğunu belirten uzmanlar, evinde ayda 10 günden az süre ile sigortalı çalıştıranların bu kişiler için iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemeleri gerektiğini söyledi. Uzmanlar, “Her bir gün için asgari ücretin günlük tutarının %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenmesi gerekmektedir. Bu tutar 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle günlük 3.34 TL’dir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve güvenliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan ve Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü İş Hukuku Doktoru Dr. Öğretim Üyesi İpek Kocagil Ersoy, ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigortalılığına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ek 9. Madde ile 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle ev hizmetlerinde çalışanların çalıştıkları gün sayısına göre farklı statüde sigortalanmasını zorunlu kıldığını söyledi.

İş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ödenmelidir

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Bir gün bile ev hizmeti çalışması olan kişilerin sigortalanması zorunludur. Buna göre ev hizmetlerinde çalışanlar bir veya birden fazla işverene bağlı olarak çalışabilmekte ve çalıştıkları kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışma gün sayısı bulunması halinde bu çalışanlar için iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenmelidir. Çalıştıkları kişi yanında ayda 10 gün ve daha fazla çalışanlar ise tüm sigorta kolları üzerinden sigortalanacaktır.” dedi.

Ev hizmetini, “ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek işlerin dışarıdan bir kimse tarafından yerine getirilmesi” olarak tanımlayan Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Örneğin evde yapılan temizlik, ütü, yemek, çocuk bakımı, çamaşır gibi işler ev hizmeti olarak kabul edilmektedir.” diye konuştu.

Günlük 3.34 TL ödemeyle sigorta yaptırılabilir

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Evinde ayda 10 günden az süre ile sigortalı çalıştıranlar, bu kişiler için çalıştırdıkları her bir gün için asgari ücretin günlük tutarının %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyecektir. Bu tutar 1.1.2022 tarihi itibariyle günlük 3.34 TL’dir.” dedi.

Uzun vade emeklilik ve genel sağlık sigortası primleri ödeyebilirler

Dr. Öğretim Üyesi İpek Kocagil Ersoy ise ev hizmetlerinde bir kimse yanında ayda 10 günden az çalışanlar için uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası için prim ödenmediğinden bu sigortalıların genel sağlık sigortası ve malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortalarından yararlanamadıklarını söyledi. Dr. Öğretim Üyesi İpek Kocagil Ersoy, “Ancak bu sigortalılar isterlerse takip eden ayın sonuna kadar uzun vade (emeklilik) ve genel sağlık sigortası primi ödeyebilirler. Prim ödemeyenlerin sağlık sigortasından yararlanması eski statüleri üzerinden devam etmektedir.” dedi.

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların kuruma bildirilmesi nasıl olur?


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.