Fed: 2021 Merkez Bankası karı ve Hazine transferi

Güncel


Fed, 2021 yılında 107,8 milyar dolar net gelir tahmin ettiğini ve bunun 107,4 milyar dolarının Federal Reserve Yasası uyarınca ABD Hazinesine havale edildiğini gösteren teyit edilmemiş ön finansal bilgileri açıkladı. Federal Reserve Yasası, Merkez bankalarının, işletme giderlerini ve temettü ödemelerini sağladıktan sonra fazla kazançları ABD Hazinesine havale etmesini gerektirir.

 

Federal Reserve Bankalarının 2021 tahmini 107,8 milyar dolarlık net geliri, 2020’ye göre 19,3 milyar dolarlık bir artıştır. Artış, esas olarak ABD Hazine tahvilleriyle ilişkili faiz gelirindeki 25,1 milyar dolarlık bir artıştan kaynaklanmaktadır. 2021 net geliri öncelikle açık piyasa işlemleri yoluyla edinilen menkul kıymetlerin faiz gelirinden elde edildi. Federal Reserve Bankaları, COVID-19 pandemisine yanıt olarak kurulan tesislerden 275 milyon dolar net gelir elde etti. Merkez Bankalarının faaliyet giderleri, ABD Hazinesi ve bölgesel Federal Reserve Bankalarının mali aracı olarak sağladığı hizmetler için diğer kuruluşlar tarafından geri ödenen tutarlar hariç, 2021’de toplam 5,3 milyar dolardı. Ek kazançlar, 457 milyon dolarlık hizmetlerden elde edilen gelirden elde edildi. Yasal temettüler 2021 yılında 583 milyon $ olarak gerçekleşti.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.