Fed bilançosunu nasıl daraltır?

Güncel


Bazal senaryo… Fed’in faiz artırımı beklentisinin artık tam olarak bu seviyelerde fiyatlandığı aşamada bilanço konusunda ne yapacakları asıl merak konusu. Orijinal senaryoda, Fed tahvil alımlarını sona erdirdikten sonra büyümesini tamamlamış bir bilançonun, ödemesi gelen Hazine tahvilleri ve MBS’ler yeniden yatırıma yönlendirilmedikçe küçülmesi gerekecek. Fed’in otomatik bilanço daralmasının ötesinde atacağı adımları değerlendiriyoruz.

 

Bilanço azaltımının genel çerçevesi… Şubat 2020’de COVID-19 pandemisinin arifesinde, Fed’in bilançosu yaklaşık 4,2 trilyon dolardı. Fed, ekonomiye para politikası teşviki sağlamak ve kötüleşen finansal piyasaları durdurmak için trilyonlarca dolar değerinde Hazine tahvili ve MBS satın aldı. Ayrıca, geri alım anlaşmaları, yabancı merkez bankaları ile swaplar ve işletmelere ve belediyelere geleneksel olmayan varlık alımları/kredileri yoluyla önemli miktarda ek destek ve likidite sağladı. Sonuç olarak, Fed’in bilançosu bugün yaklaşık 9 trilyon dolara yükseldi.

 

fed balance sheet structure

Fed bilanço aktif yapısı… Kaynak: Federal Reserve, Bloomberg

 

Fed’in bilançosunun varlık tarafı ağırlıklı olarak Hazine menkul kıymetleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerden (MBS) oluşurken, yükümlülükler tarafı esas olarak dolaşımdaki para, Fed’de tutulan banka rezervleri ve ABD Hazinesinin kullandığı genel hesaptan oluşuyor. Fed’in merkez bankası swapları ve şirket tahvili alımı gibi pandeminin başlarında meydana gelen geleneksel olmayan kredilerinin çoğunun etkisi geçtiğinde, aslında Merkez bankasının bilançosunu çoktan düşürdü. Ancak, Fed’in Hazine menkul kıymetleri ve MBS varlıkları hala son derece yüksek ve aslında tahvil alımları Mart ortasına kadar sonuçlanmadığı için hala büyüyor.

 

Fed 2017’de bilanço azalttığında, Hazine menkul kıymetlerine ve MBS’ye aylık bir sınıra kadar yeniden yatırım yapmayı bırakmıştı. Artı olarak; Fed’in bilançosunu küçültmesiyle birlikte, 2018 boyunca kısa vadeli faiz oranları üzerinde yukarı yönlü bir baskı ortaya çıktı. Fed bu nedenle, banka rezervlerini artırmanın ve kısa vadeli faiz oranları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmanın bir yolu olarak, bu kez Hazine bonosu satın alarak bilançosunu yeniden mütevazı bir şekilde artırmaya başladı. Ancak enflasyon o zamanlar bugünkünden çok daha düşüktü. Sonrasında ise pandemi kaynaklı olarak agresif bir büyümeye gitmek durumunda kaldı.

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.