Fed: Enflasyonu durdurmak için çeyrek puanlık ilk artış

Güncel


 

Beklendiği gibi davranan ve bu açıdan piyasa görüşüne zıt bir içerik getirmeyen Fed, çeyrek puanlık ilk faiz artışını yaptı. Ekonomik büyüme risklerinin son birkaç haftada artmasından sonra, piyasalar eski baz beklenti 50 baz puanı rafa kaldırırken, 40 yılın en yüksek enflasyonu hakim görüş olarak faiz artışlarının gerekliliğini geri getirdi ve bu kapsamda bu yıla dair olarak da bu tip faiz artırımlarının gelebileceğini FOMC üyelerinin beklentileri olarak ortaya koydu. Medyan beklentinin 2022 için toplamda 150 baz puan faiz artışı olarak öne serildiği ekonomik projeksiyonlara göre, eğer Fed proaktifleşmez ve geleneksel bant faiz artırımlarını planlanan ölçütte yaparsa, bu yılın geri kalanında 6 defa faiz artırma anlamına geliyor. Powell’ın taahhüdü artık enflasyona karşı daha güçlü hareket etme taahhüdünü içerdiği için, gelecek toplantılarda da faiz artırımlar göreceğiz.

 

Fed açıklamasından öne çıkan olgular;

 

·        İş kazanımları son aylarda güçlü oldu ve işsizlik oranı önemli ölçüde azaldı.

·        Enflasyon, pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.

·        Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor. ABD ekonomisi üzerindeki etkileri oldukça belirsizdir, ancak yakın vadede işgal ve ilgili olayların enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratması ve ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir.

·        Para politikası duruşunda uygun sıkılaştırma ile, Komite enflasyonun %2 hedefine dönmesini ve işgücü piyasasının güçlü kalmasını bekliyor.

·        Komite, bu hedefleri desteklemek için federal fon oranı hedef aralığını %0,25 ila 0,50’ye yükseltmeye karar verdi ve hedef aralıkta devam eden artışların uygun olacağını tahmin ediyor. Buna ek olarak, Komite önümüzdeki bir toplantıda elindeki Hazine menkul kıymetleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini azaltmaya başlamayı beklemektedir.

·        Bu eyleme karşı oy kullanan James Bullard, bu toplantıda federal fon oranı hedef aralığını 0,5 puan artırarak %0,50 ila 0,75’e yükseltilmesini tercih etti.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.