Fed para politikası ilerlemesi

Güncel


Enflasyona karşı duruş… Fed, Aralık ayı toplantısının notlarını açıkladıktan sonra piyasanın savrulduğu nokta, artık faiz artırımı aşamasında Mart ayı periyodunun çok bir tartışma konusu olmayacağını gösteriyor. Sorunlu enflasyon dalgaları devam ediyor, bir yandan da işgücü piyasasının durumunu izliyoruz. Büyüme dinamiklerinin devamı ve enflasyonun yüksekliği, Fed’in mevcut politika rotasından geri adım atmayacağını gösteriyor.

 

İşgücü piyasası… Omicron varyantının etkileşiminden hala belli oranda endişe edebiliriz. Aralık ve Ocak aylarında, küresel pazarları ilgilendiren ciddi vaka artışları oldu. Ekonomideki makro verilerde kısmi yavaşlama etkileri dışında tam bir kısıt durumu yok. Yani büyüme momentumu devam ediyor. Aralık ayına dair istihdamda da bazı yavaşlama dinamikleri görüyoruz, ancak işsizlik oranı olumlu yönde gelişmeye devam ediyor. Pandemi sonrası en iyi %3,9 seviyesinde olan işsizlik oranı, geri kazanımların sürdüğünü, biraz da Omicron kaynaklı koronavirüs etkilerinden ve mesleki tercihlerden kaynaklı rotasyondan artık işgücüne yeni giriş kısıtının olduğunu ortaya koyuyor. Bazı nedenler de işgücü kıtlığından ileri geliyor, tedarik sıkıntısı ve buna bağlı üretim zorlukları, aynı zamanda reel ücretlerin enflasyon karşısındaki gerilemesi işgücü yaratımını sınırlıyor.

 

sg2022011446360

Fed fonlama oranı ve enflasyon göstergesi çekirdek PCE karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

 

Fed’in sıkılaştırma stratejisi… Faiz artırımları şu aşamada sıklığını artırabilir. Fed’in Mart ayında ilk adımı atmasından sonra, enflasyon baskısının yüksekliği ve reel getirilerin durumu itibariyle ilerleyeceğini düşünüyoruz. Reel getirilerdeki hareketi, fiyatlandırmalara tam dahil olmayan bilanço müdahalesi belirleyecektir. Fed, halen toparlanma dinamiklerini takip ettiğinden ilk aşamada sert bir harekete neden olmak istemeyebilir. Bu nedenle, faiz artırım yönlendirmesine dair açıklamaların artık marjinal etkisi getiriler tarafında sınırlı kalacaktır. Merkez Bankası, sıkılaştırma ölçütünde enflasyonu karşısına alırken, ekonominin iş yapma kapasitesine zarar vermemeyi taahhüt ediyor.

 

Sonuç? Fed, 26 Ocak’ta şahin duruşunun üzerine yeni satır başları ekleyecektir. Bilanço stratejisi noktasındaki ilerleme, sıkılaştırmanın boyutu açısından önemli olacaktır. Piyasalar, Fed’in daha fazla hamle yapmasını değerlendiriyor ve para politikasındaki netleşme olguları “daha fazla sıkılaşma” ortaya koyuyor.

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.