Fed politika sıkılaşması

Güncel


Fed ne kadar hızlanabilir? Fed’in ilk faiz artırımına hazırlanırken, bu adımın normalden de büyük olabileceği görüşleri de piyasada hakim olmaya başladı. Bu noktada, Fed’in standardize olmuş beklentinin dışına çıkarak daha proaktif, 50 baz puanlık bir artışa işe koyulması gerektiğini düşünenler var. Fed, 25 baz puanın üzerinde artışları 22 yıldır yapmıyor, buna karşılık faiz indirirken, mesela Mart 2020 ara toplantısında çok proaktif davrandığını gördük. Nasıl ki, ekonomik büyümeyi canlandırmak için şok faiz indirimi Covid krizi başlangıcında gerekli görülmüştü, şimdi enflasyonla mücadelede de agresif faiz artışını savunanlar böylesine bir argümanı ortaya koyuyor.

 

Faiz ve bilanço spektrumu… Fed’in enflasyonla mücadelede kontrolü ele alması için daha agresif sıkılaşma patikasını sadece faizle değil, bilançoyu da hızlı indirerek ilerleteceğini biliyoruz. Olaya piyasa yansıması ve iletişimi açısından bakılırsa da, agresif sıkılaşma beklentisiyle %1,88’e çıkan 10 yıllıklar, şimdi bir soğuma yataylaşma içinde ve Fed 25 baz puan yönlendirmesini 26 Ocak’ta öne çıkardığında tahvil piyasasının fiyatladığı olgunun artık faiz değil, bilanço spekülasyonu olduğunu göreceğiz.

 

sg2022012024943 (002)

Fed fonlama oranı ve bilanço büyüklüğü/GSYH… Kaynak: Bloomberg

 

Getiri makası… Ülkeler arası faiz farkları artıyor. Çünkü, Çin büyümeyi önceliklendirdi ve kredi mekanizmasını kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu nedenle faiz indirimleri yapıyor. ECB de muhtemelen faiz artışında Fed’in hemen arkasından gelecek bir mobiliteye sahip olamayacak. Bir de ABD tahvilleri için şöyle bir olgu var; Fed alım yapmayı bırakıp tahvillerde satışa geçtiğinde Çin başta olmak üzere yabancı alıcıların tahvilleri önemli, ki özellikle 3 faiz artışı ile beraber gelinecek teorik seviye öncesinde biraz tahvillerdeki alım satım dengesi üzerinden mücadele göreceğiz demektir.

 

Sonuç? FOMC, politika normalleştirme yoluna ilk dönüşü yaptı, bu yüzden şimdi soru, hızı haline geliyor. Yılın büyük bölümünde enflasyon etrafındaki riskleri hafife aldıktan sonra, FOMC geçmiş toplantısında kesinlikle şahin bir dönüş yaptı. Komite, ilk alımların yavaşlamaya başlayacağını açıkladıktan sadece altı hafta sonra azalan varlık alım hızını ikiye katladı. Haftaya FOMC, Mart ortasında sona ermek üzere varlık alımlarını yolunda bırakarak mevcut daralma hızını yeniden teyit edecek.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.