Fed: Yakında “kalkışa” geçiliyor, bilanço azaltması faiz artışından sonra uygun

Güncel


Fed, yılın ilk toplantısında ortaya koyduğu olgularla faiz artışının yakın zamanda uygun olacağını ve bilanço azaltmasının da faiz artışından sonra başlayacağını sinyal verdi. Merkez bankası, ultra gevşek politikaları geri çekme aşamasında enflasyonla mücadeleyi önceliklendirirken, diğer ekonomik değişkenlerle alakalı olarak özellikle bilanço azaltımında dinamik, ince ayarlı modeli uygulayacak görünüyor. Ekonomide ilerleme olguları birbiriyle çelişik bir düzende oluşmakta, özellikle 1980’lerden bu yana görülen en yüksek oran olan %7’lik enflasyon ile beraber pandemi öncesi düzeyine de dönen bir işgücü piyasası ortada ve enflasyonun ana odak noktasına müdahale içeremeyen bir sıkılaşma agresifliğinin ekonomideki konfor alanını daralma olasılığı var. Para politikası ilerlemesinde de, bu aşamadan sonra dikkat edilecek olgular bu şekildedir.

 

Fed açıklamasından öne çıkan olgular;

 

·        Enflasyonun %2’nin oldukça üzerinde ve güçlü bir işgücü piyasası ile komite, federal fon oranı için hedef aralığını yükseltmenin yakında uygun olacağını umuyor.

·        Bilanço küçültme süreci federal fon oranı için hedef aralığı artırma süreci başladıktan sonra başlayacak.

·        Pandemiden en olumsuz etkilenen sektörler son aylarda iyileşti, ancak son zamanlarda COVID-19 vakalarındaki keskin artıştan etkileniyor.

·        Virüsün yeni türevleri de dahil olmak üzere ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor.

·        FOMC, Merkez bankasının “bu zorlu zamanda ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğunu” belirten açıklamasının önceki açılış satırını kaldırdı.

 

Mart ayında Fed, 2018’den bu yana ilk faiz artırımını gerçekleştirecek. Kilit piyasa göstergeleri, değişik vadelerdeki faizler noktasında ekstrem bir tepki gösterecek düzeyde değil. Ancak Mart faiz artışından sonra, yılın geri kalanı noktasında öngörülen 3 faiz artırım bölgesinin ötesine çok yüksek ihtimalle geçilecek. Vadeli fonlardaki pozisyon şu anda Aralık 2022 itibariyle yıl içinde 4 faiz artışının tamamlanacağını gösteriyor. Aslında nötr faiz oranları konusunda direkt olarak zaman referansı elbette yok, ancak varlık alımlarının bitirilmesi ve bilanço büyümesinin tamamlandığı aşamada faiz artışı teorik olarak uygun ve Fed açısından şu anda iki yönde de masayı devirmenin çok faydalı olmayacağı ortada. Sıkılaşmadan geri durmak, enflasyon istikrarsızlığını kontrol altına almada zorlanmalarına neden olduğu gibi piyasa istikrarsızlığı da para politikası hatasından endişe duyup risk olgusunu harekete geçirebilir. Bunun yanında; piyasa ve ekonomi risklerini göz ardı eden bir sıkılaşma çarkı, ekonomik görünüme dair risklerin değerlendirildiği bir bulanık ortamda riskleri de hafife alan bir yaklaşım olacaktır.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.