Fed: Yetkililer daha hızlı enflasyon beklentisiyle faiz artışlarını yakın görüyor

Güncel


Fed yetkilileri Ocak toplantısında, ekonomi tam istihdama giderken enflasyonun çok yüksek olduğu ve gösterge faiz oranında yakında bir artışı garanti ettiği sonucuna vardı. Artan enflasyon bazı ABD merkez bankacılarının bu yılki oran artışları için görünümlerini revize etmelerine neden oldu.

 

Tutanaklarda faiz artışı, politika sıkılaşması ve bilanço küçültme prensiplerine ilişkin öne çıkan olgular;

 

·        Katılımcıların çoğu, enflasyon bekledikleri gibi düşmezse, Komitenin politika düzenlemelerini şu anda tahmin ettiklerinden daha hızlı bir şekilde yapmasının uygun olacağını belirtti. (Mart’ta faiz artışı kesin)

·        Komite, federal fon oranı hedef aralığındaki değişiklikleri, para politikasının duruşunu ayarlamanın birincil yolu olarak görmektedir.

·        Komite, maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini desteklemek için Fed’in bilançosunun boyutunu küçültme zamanlamasını ve hızını belirleyecektir. Komite, Fed bilançosunun boyutunu küçültmenin, federal fon oranı hedef aralığını artırma süreci başladıktan sonra başlayacağını umuyor. (Bilanço küçültmesi ayrıntıları Mart’ta muhtemelen ortaya çıkacaktır, yıl ortası küçültmeyi başlatmak için uygun gibi görünüyor.)

·        Komite, öncelikle Sistem Açık Piyasa Hesabında (SOMA) tutulan menkul kıymetlerden alınan anapara ödemelerinin yeniden yatırılan tutarlarını ayarlayarak Fed’in menkul kıymet varlıklarını zaman içinde öngörülebilir bir şekilde azaltmayı amaçlamaktadır.

·        Komite, zaman içinde, bol rezerv rejiminde para politikasını verimli ve etkili bir şekilde uygulamak için gereken miktarlarda menkul kıymetler bulundurmayı amaçlamaktadır.

·        Uzun vadede, Komite öncelikle Hazine menkul kıymetlerini SOMA’da tutmayı ve böylece Fed varlıklarının ekonominin sektörleri arasında kredi tahsisi üzerindeki etkisini en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

·        Komite, ekonomik ve finansal gelişmeler ışığında bilanço boyutunu küçültme yaklaşımının herhangi bir ayrıntısını değiştirmeye hazırdır.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.