Fed yetkilileri bulanıklığı çözemedi

Güncel


GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları ABD’den pozitif ayrıştı”

Asya ve Avrupa borsaları ayın ilk işlem gününde yükselirken, ABD tarafında Fed’in sıkılaşacağı beklentisi ve şirketlerin güçlü bilanço sinyalleri arasında gelgitler yaşanıyor. Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya’da yaklaşık 1% civarında yükseliş görülürken, İngiltere’de endeks 0,8% civarı yükseldi.

ABD tarafında ise vadeliler Asya seansından bu yana yoğun olarak negatif bölgede kaldı. Fakat önceki düşüşlerden farklı olarak bu kez düşüşe teknoloji hisseleri liderlik etmedi. S&P az bir farkla da olsa düşüşte ön planda görülürken, üç büyük endeks arasında en az kayıp şimdilik Nasdaq’ta görünüyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizi Asya seansında 1,794%’ü görmesinin ardından şu sıralar 1,762% bölgesinde seyrediyor. Dolar endeksi kayıplarını düşüş eğilimini sürdürdü. Altın ve gümüş Dolardaki düşüşten faydalanarak günü yükselişle geçirdi. ABD’deki sınırlı negatifliğe karşın Asya ve Avrupa’daki pozitiflik, gün içinde yaşanan satışların panik olmadan yaşanmasına katkı sağladı.

“Avrupa’da imalat verileri takip edildi”

Avrupa’da Ocak ayına ilişkin imalat PMI verilerinin son okumalarını takip ettik. Almanya’da imalat aktivitesi genişlemeyi sürdürürken beklentinin altında kaldı ve endeks arka arkaya 5 ay 60 puanın altında kalmış oldu. İngiltere’de PMI beklentiyi aşarken, Euro Bölgesi PMI’ı 58,7 puan ile, 59 olan beklentinin hemen altında kaldı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed yetkilileri bulanıklığı çözemedi”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.