FOMC rehberliğine giriş

Güncel


Daha hızlı tapering… ABD şirketleri başta olmak üzere ekonomi aktörleri on yılların en hızlı yükselen maliyet enflasyonu ile karşı karşıyalar. Üretici fiyatları 2021 yılı sonu itibariyle %9,7 oranında artarken, tüketici enflasyonu ise %7 ile 40 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. Özel sektör için borçlanma maliyeti olarak kabul edilen 10 yıllık Hazine tahvil getirileri %1,83 seviyesinde. 2 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri, Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesi olan %1,03’te. Piyasalar, Merkez Bankası’nın Mart ayında %92 olasılıkla bu yıl ilk kez faiz artıracağını tahmin ediyor.

 

sg2022011773831 (002)

ABD 2 ve 10 yıllık Hazine tahvili faizleri ile Almanya ve İngiltere 10 yıllık tahvil faizleri karşılaştırması… Kaynak: Bloomberg

 

Faiz artışı ve ters rüzgar olasılıkları… FOMC, Aralık ayından itibaren varlık alımlarını daha hızlı azaltmaya başladı ve Mart ayında da tamamen bitirecek. Bu aşamadan sonra da aslında teorik olarak her toplantıda faiz artırma ihtimali bulunuyor. Ters bir rüzgar esmezse, bu yıl faiz artırımında Aralık FOMC projeksiyonlarında öngörülen patikadan daha proaktif hareket etmesi muhtemel. Bu da bu yıl 3’ten fazla faiz artışı olabilir anlamına geliyor. Bu proaktifliğe konu olan birkaç kayda değer veri gelişimi elimizde. Enflasyon zemininin kazandırdığı bakış açısı, rahatsız edici fiyat baskılarının ön planda hissedilmesi çerçevesinde daha sıkı politika zeminine geçişi sağlıyor. FOMC üyeleri, bir nesildeki en güçlü enflasyonun düşmesinin muhtemelen önceden düşünülenden daha uzun süreceğinden endişeli. Powell’ın Kongre konuşmasında, “enflasyonu yukarı iten faktörlerin gelecek yıla kadar devam edeceği anlaşılıyor” ifadesini ve literatürden “geçici” ibaresini çıkarmasını bu noktada çığır açan hareketler olarak görüyoruz.

 

İşgücü piyasası da toplantılar arası dönemde tam istihdama yönelik anlamlı adımlar attı. Manşet istihdam artışı son iki veride yetersiz kalmasına rağmen, işgücündeki ilerleme devam ediyor ve aynı zamanda işgücü piyasasının çok boyutlu dinamikleri de daha fazla enflasyona zemin hazırlıyor. İşsizlik oranında, post-Covid döneminin en iyi seviyelerine ilerlenmiş durumda. İstihdam tablosunun iyileşmesi için hala yer varken, açıkça daha sıkı olan işgücü piyasası, FOMC’nin fiyat istikrarı ile istihdam hedefleri arasındaki gerilimi azaltıyor.

 

sg2022011773923 (002)

ABD ve Çin üretici ve tüketici enflasyon oranları… Kaynak: Bloomberg


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.