Fx piyasalar

Güncel


USD/TRY: Fed faiz artırımlarına 25 baz puan artışla başladı ve faiz projeksiyonları yılın geri kalanındaki yaklaşık altı toplantıda 25 baz puan faiz artırımı yapılabileceğine işaret etti. Fed Başkanı Powell, ABD ekonomisinin çok güçlü olduğunu ve daha sıkı para politikası için iyi bir konumda olduğuna vurgu yaptı. Enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerinde yukarı yönlü baskının devam etme risklerine karşı dikkatli olduklarını ifade eden Powell, gerekirse politikayı daha hızlı sıkılaştırabileceklerini belirtti. Bilanço küçültmesinin ise muhtemelen mayıs ayında açıklanıp haziran ayında başlatılabileceği görülüyor. Neticede Powell’ın ABD ekonomisinin para politikasındaki sıkılaşma karşısında gücünü koruyacağını açıklaması, Ukrayna-Rusya müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesi ve Çin teknoloji hisselerindeki yükselişin sürmesiyle bugün risk iştahı pozitif seyrediyor. Dün %0,5 oranında düşen Dolar endeksi (DXY) bu sabah da sınırlı düşüş eğiliminde. Yurtiçinde ise piyasaların odak noktasında TSİ 14’te TCMB’nin PPK Toplantısı olacak. Beklentiler TCMB’nin %14 olan politika faizini sabit bırakması yönünde. Bu yöndeki bir karara kurun tepkisi sınırlı olabilir ki Fed sonrasında önemli bir hareket gerçekleştirmeyen Dolar/TL’de bant hareketi gözlenebilir. Teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 14,93 ve 15,0 sıralı dirençler. Olası geri çekilmelerde ise 14,60 ve 14,40 sıralı destek seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir. Yurtdışında bugün Euro Bölgesi TÜFE verileri ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek.


EUR/USD: Fed, toplantısında beklentilerle uyumlu olarak faizleri 25 baz puan artırdı. Önümüzdeki dönem ise faizleri artırmaya devam edeceği ve bilanço küçültmeye sonraki toplantılardan birinde başlayacağına dair sinyalini verdi. Kararın çok fazla sürpriz içermemesi ile paritede tepki görüldü. Bu fiyatlamanın biraz daha devam edebileceğini düşünürken, Ukrayna- Rusya müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesinin de desteğiyle paritede 1,11 ardından 1,1130 seviyesine kadar yükseliş sürebilir. Aşağıda ise 1,0965 ve 1,0935 seviyeleri sıralı destekler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Dün Fed’in beklentilere paralel olarak 25 baz puan faiz artırımı yapması sonrasında kıymetli madende 1.900 seviyesinin altına kısa süreli sarkma olsa da tepki alımları sonucu yukarı yönlü hareket gözlendi. Öncesinde yaşanan fiyatlamalar ve enflasyonist ortamın ön planda olduğu ortamda düşüşlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, 1.925 desteğinin altına sarkma yaşanmadığı sürece 1.950 hedefte kalabilir. Sonraki direnç ise 1.961 seviyesinde. Aksi durumda, 1.925 desteğinin altında 1.910 ve1.890 gündeme gelebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.