Fx piyasalar

Güncel


USD/TRY: TCMB yılın ilk toplantısında politika faizini beklentiler doğrultusunda %14 seviyesinde bıraktı. Kararın beklentilerle paralel açıklanması sonrasında Dolar/TL 13,26 seviyesine kadar geriledi. Kapanış ise 13,37 seviyesinde gerçekleşti. Bu sabah ise kısmi tepki yükselişleri gözleniyor. Rusya odaklı jeopolitik haber akışı, ABD’de teknoloji endeksindeki belirgin baskı ve Fed’e ilişkin süren sıkılaşma fiyatlaması bir taraftan risk iştahını azaltarak ABD on yıllık faizinin düşmesine neden olurken, diğer yandan Dolar endeksinin (DXY) de faize ayak uydurarak gerilemesine neden oluyor. Bu sabah Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri hafif alıcılı. Diğer yandan, petrol fiyatlarında baskı gözleniyor. Bu kapsamda, Dolar/TL’de bu sabah gözlenen kısmi yükselişin kalıcı olacağını düşünmüyoruz ki TCMB’nin faizi kararı da kurdaki oynaklığın düşmesine yardımcı olabilir. Seviye olarak da 13,56 direnç olarak takip edilebilir. Bu direnç aşılmadıkça kurda  dünkü en düşük seviye olan 13,26 seviyesi hedefte kalabilir. Sonraki destek ise 13,09 civarında. Bugün ECB ve BoE
yetkililerinin konuşmaları izlenecek. Bugün ABD ve Rusya Dışişleri Bakanlarının Cenevre’deki görüşmesi de yakından izlenecek.


EUR/USD: Avrupa tarafında, ECB’nin 16 Aralık’taki Para Politikası Kurulu toplantına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda son zamanlarda ECB üyelerinin de dile getirdiği üzere daha uzun bir süre yüksek enflasyon ihtimalinin dışlanamayacağı vurgulandı. Üyelerin çoğu destekleyici para politikasının halen gerekli olduğu fikrini destekledi. Piyasalardaki toparlanmanın kalıcılı olamaması sonucu olarak ABD 10 yıllık tahvil faizi geriledi. Parite ise günü 1,1303 seviyesinde kapattı. Bugün kısmi toparlanma görünen paritede işlemler aylık ortalamanın geçtiği 1,1345 civarındaki seviyenin altında geçmeye devam ediyor. Teknik seviyelere bakıldığında, geri çekilmelerde 1,1315 ve 1,1285 destek seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,1345 seviyesinin üzerinde 1,1390 direnç olarak izlenebilir.

XAU/USD:  Haftanın son iş gününe düşük risk iştahıyla başlayan küresel piyasalar kıymetli madeni güvenli liman olarak ön plana çıkarıyor. ABD 10 yıllık faizinin %1,80 seviyesinin altına gerilemesiyle Ons Altın’ın 1.830 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağladığını görüyoruz. Küresel alandaki jeopolitik riskler de kıymetli madeni destekliyor. Bu kapsamda, 1.830 seviyesinin üstünde kalıcılık sağlandığı sürece 1.850 ve 1.870 hedefleri gündemde kalabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.815 ve 1.800 destek seviyeleri takip edilebilir.

Kaynakiraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.