Fx piyasalar

Güncel


USD/TRY: Rusya’nın Ukrayna sınırına mühimmat yığması ve askeri takviye gerçekleştirmesi nedeniyle jeopolitik tansiyon artmış durumda. Diğer yandan, Fed tarafında faiz artırımının daha hızlı beklenmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,89 seviyelerine yükseldiğini gözlemliyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki hareketler de risk iştahını azaltıyor. Salı günü Dolar endeksinde (DXY) 95,8 seviyelerine kadar yükseliş görülürken bu sabah hareketler daha sınırlı. Dün değer kaybeden çoğu Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimi de bu sabah görece dar bir aralıkta karışık bir görüntü sergiliyor. Özellikle, Fed ile ilgili agresif beklentilerin arttığı ortamda GOÜ para birimleri baskı altında kalmaya devam edebilir. Jeopolitik riskler de düşünüldüğünde Dolar/TL’de de olası düşüşler sınırlı kalabilir. Öte yandan, son zamanlarda TL oynaklık seviyelerinde gözlenen anlamlı düşüş TL için pozitif. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası ile TCMB arasında ikili Swap anlaşmasının imzalanması olumlu. Yarın da TCMB faiz kararı var. Bu kapsamda, kurda bant hareketi sürebilir. Olası bant hareketinde de 13,42 – 13,67 takip edilebilir. Söz konusu seviyelerin dışında aşağıda 13,30, yukarıda ise 13,82 izlenebilir. Bugün ABD tarafında, aralık ayına ilişkin konut piyasası verileri takip edilecek.


EUR/USD: Mart ayındaki Fed toplantısında 50 baz puan faiz artırımının gündeme gelmesiyle ABD on yıllık tahvil faizinin %1,80’nin üzerinde kalması Dolar’ı destekliyor. Bununla birlikte, Rusya – Ukrayna gerilimi de Dolar endeksindeki yükselişe ek destek verdiği söylenebilir. Öte yandan, yaşanan düşüşler ve Almanya on yıllık tahvil faizinin pozitif tarafa geçmesi paritede etkisini gösterebilir ve EURUSD 1,13 seviyesinin üzerinde kalmayı deneyebilir. Ancak, olası tepki yükselişinin sınırlı olabileceğini düşünüyoruz. Direnç 1,1380 bölgesinde. Diğer yandan, 1,13 desteğinin kırılması durumunda 1,1260 seviyesine kadar bir düşüş görülebilir.

XAU/USD:  ABD tarafında faiz artışı beklentilerinin artması sebebiyle 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş, dün kıymetli madenin 1.805 seviyesine kadar geri çekilmesine sebep oldu. Fed tarafındaki şahin görünüşe rağmen kıymetli maden değer koruma aracı olarak görülmeye devam ediyor. Rusya kaynaklı jeopolitik risklerin gündeme gelmesi ve enflasyonist beklentiler Ons Altın’da geri çekilmenin sınırlı kalmasına sebep oldu. Kıymetli madende 1.800 – 1.830 yatay bandında hareketlerin sürmesini bekliyoruz. Söz konusu seviyelerin dışında ise aşağıda 1.780 destek, yukarıda 1.850 direnç.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.