FX Piyasaları

Güncel


 

USD/TRY: Fed yetkililerinden enflasyonu kontrol etmek adına gelen şahin açıklamaların sürmesi ABD borsalarında baskıya yol açsa da ABD on yıllık tahvil faizi %1,80’nin altında kaldı. Dolar endeksinde (DXY) ise geri çekilme sürdü. Dolar’daki düşüşe, yüksek pozisyonlanmalar ve piyasanın ECB’nin de bir noktada şahinleşebileceği beklentileri neden oluyor olabilir ki Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik potansiyel sermaye akımları da Dolar’ı baskılıyor olabilir. DXY’deki düşüş bu sabah da devam ederken, çoğu GOÜ para birimi artı bölgede seyrediyor. Bir süredir 13,80 seviyesi civarında hareket eden ve önceki gün bu seviyeyi aşağı yönde terk eden Dolar/TL’de ise düşüş isteği sürüyor. Yaşanan fiyatlamalar ve DXY’deki görüntü nedeniyle kurda aşağı yönlü risklerin arttığını düşünüyoruz ki ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) bu hafta 28 baz puan iyileşme kaydetti. Bu kapsamda, kurun 13,80 seviyesinin altında kalarak 13,20 seviyesini hedefleyebileceğini öngörüyoruz. Sonraki hedef ise 13,02 bölgesinde. Bugün ABD tarafında aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı perakende satışlar verisi ve ocak ayına ilişkin öncü Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilecek. Diğer yandan, New York Fed Başkanı  Williams’ın ve Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın konuşmaları izlenecek. Avrupa tarafında ise ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

 

EUR/USD: Hafta boyunca Fed başkanlarının konuşmaları takip edildi. Piyasalarda oluşan görüntüye göre; ABD’nin bu yıl enflasyonla mücadeleye öncelik vereceği ve yüksek olasılıkla Mart ayında varlık alımlarını sonlandırıp faiz artırımına başlayacağı yönünde. Fed faiz artırımına piyasayı hazırlarken, ECB yetkililerince de enflasyonun geçici olup olmadığı tartışılmaya devam edilmekte. Ancak, bir noktada ECB’nin şahinleşebileceği beklentileri de sürüyor. Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalara karşın Dolar baskı altında kalırken, görece güvercin ECB’nin yeterince fiyatlandığı düşünüldüğünde EURUSD’de yükseliş isteği sürebilir. Bu kapsamda, parite 1,1390 desteğinin üzerinde kalarak 1,1490 ara direncini kırmayı deneyebilir ki bu seviyenin geçilmesi durumunda 1,1525 yakın hedefine doğru ivmelenme gözlenebilir.
 

XAU/USD: Fed’in bu yıl dört faiz artışı yapma ihtimali ve bilanço daraltabileceği beklentilerine karşın değerli maden dirençli durmaya devam ediyor. Ons Altın’da enflasyonist ortam potansiyel yükselişe katalizörlük edebilir ki şahin Fed’e karşın Dolar endeksi (DXY) de gerilemeye devam ediyor. Ayrıca, risk iştahındaki temkinli görüntü de değerli maden için destekleyici olabilir. Bu kapsamda, Ons Altın önemli direnç seviyesi olarak duran 1.830 direncini kırıp yükselişini ivmelendirebilir ki bu seviyenin geçilmesi durumunda 1.850 ilk etapta hedef olabilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde 1.815 ve 1.800 destek seviyeleri olarak izlenebilir.
 

Kaynak Ziraat FX
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.