‘Geleceğe Bakış: Türkiye-BAE İş Birliği’ paneli düzenlendi

Güncel


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE ziyareti öncesi çevrimiçi düzenlenen panelde,  iki ülke ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve farklı alanlardaki işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi hususları ele alındı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun:

“Türkiye ve BAE’nin bölgede siyasi ve ekonomik birer güç olarak önemli aktörler olduklarını düşünüyoruz. Türkiye olarak Körfez coğrafyasına ve Orta Doğu’ya yönelik iş birliği ve kalkınmayı temel alan bir dış politika sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE ziyareti öncesi “Geleceğe Bakış: Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Birliği’ başlıklı bir panel düzenledi.

Çevrim içi düzenlenen panelde son dönemde Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve farklı alanlardaki işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi hususları ele alındı.

Türkiye’nin Körfez coğrafyasına ve Orta Doğu’ya yönelik iş birliği ve kalkınmayı temel alan dış politikasına dikkat çekilen panelde, Türkiye’nin ve BAE’nin bölgede birer siyasi ve ekonomik güç olarak önemli aktörler olduklarının altı çizildi.

Panelde; güvenlik, savunma sanayii ve ekonomi alanlarında iş birliği imkanlarının yanı sıra jeostratejik değişimlerin bölgesel güvenlik üzerindeki etkileri ile iki ülkenin bölgedeki barış ve istikrara sağlayabileceği katkı ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaptığı değerlendirmede, panelin son zamanlarda iki ülke arasında yeniden hız kazanan ilişkilerin bir üst seviyeye taşınmasına vesile olacağını, birçok konunun derinlemesine ele alındığı panelde önümüzdeki döneme ışık tutacak kıymetli sonuçlara ulaşıldığını belirtti.

Türkiye ile BAE arasındaki ilişkilerin bölgesel barış ve istikrarın tesis edilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Altun, şunları kaydetti:

“İki ülke arasında yakın dönemde enerji, çevre, finans ve ticaret alanlarında 10 anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmalar ışığında ekonomik ilişkilerin daha da iyileşmesi beklenmektedir.   BAE ülkemizi lojistik hizmetler ve tedarik zincirleri aracılığıyla ülkelerinde yeni pazarlar açacak bir ülke olarak kabul etmektedir. Böylece var olan ticaret hacmini artırmayı hedeflemektedir.”

“İki ülke bölgede önemli aktörler”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.