Güneş: “Yeni ekonomi modeli işe yaramadı, yeni seçim kanunu da yaramayacak”

Güncel


Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cafer Güneş, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Güneş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Uzun zamandır, ülkemizin en önemli gündemini ekonomi oluşturuyor. Faturalarını nasıl ödeyeceğini bilmeyen esnafın, fazla yağ gerektirmeyen yemek tarifleri araştırmaya başlayan ev kadınlarının, çocuğunun beslenme çantasına kuru ekmek koyan annelerin, para harcamamak için dışarı çıkmaktan çekinen gençlerimizin, torununa istediğini alamayan, evine uzun zamandır et girmeyen emeklilerimizin hatta ilkokula giden küçücük yavrularımızın gündeminde bile ekonomi var, geçim derdi var.

Herkesin gündeminde ekonomi ve hayat pahalılığı var. Marketlerde, pazarlarda gezmek luna parktaki korku tünelinde gezmeye benziyor artık! Fiyatlar durdurulamıyor.

Şüphesiz ki, temel nedeninin iktidarının kötü yönetimi olduğu bu girdapta, hayat pahalılığının pek çok dolaylı sebebi olabilir.

Fiyat artışlarında rol oynayan en temel faktörlerden birisi lojistik maliyetlerinin artmasıdır. Başka bir deyişle akaryakıt fiyatlarındaki artış, vatandaşın karşısına zamlı ürünler olarak çıkmaktadır.

Şansı çoğu zaman yaver gittiği için sorumluluğu başka odaklara ve olaylara yükleme nimetine sahip iktidar 20 lirayı bulan akaryakıt fiyatları için de Rusya-Ukrayna gerginliğini öne sürüyor. Oysa akaryakıttaki artışın nedeni büyük oranda iktidarın uyguladığı rekabetçi kur politikasıdır, iktidarın kendisidir.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki benzin fiyatları, brent petrole bağlı olduğu kadar döviz kuruna da bağlıdır. Arabamıza yakıt olarak aldığımız benzinin fiyatına, çeşitli maliyetler ekleniyor.

Ülkemizin Akdeniz borsasından aldığı akaryakıt Merkez Bankasının belirlediği kur üzerinden alınıyor. Bunun üzerine ÖTV ve EPDK payı ekleniyor ve rafineri satış fiyatı ortaya çıkmış oluyor. Son olarak dağıtıcının kar marjı, lojistik, depo gibi maliyetler eklenerek fiyat son halini almış oluyor.

Gördüğümüz gibi burada en temel maliyeti, alış fiyatında geçerli olan kur oluşturuyor.

İktidarın yanlış politikasının akaryakıta nasıl yansıdığını görmek için brent petrol fiyatları ile benzin fiyatlarını karşılaştırmak yeterli olacaktır.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin ardından Brent petrolün varil fiyatı yüzde 33 yükseldi. Bugün itibarıyla varil fiyatı 107 dolar civarında seyrederken benzinin litre satış fiyatı 20 lira civarındadır.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.