Günün gelişmeleri

Güncel


TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde Aralık ayına ait bütçe dengesi verileri izlendi. Aralık ayında bütçe geliri 135.071 milyar TL olurken bütçe gideri 280.814 milyar TL gerçekleşerek Aralık ayı bütçe açığı  145.743  milyar TL olarak gerçekleşti. 2021 yılını ise bütçe 192.244 milyar TL açık vererek kapattı. Uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk hükümetinin enflasyonun ve/veya lirada değer kaybının etkilerini azaltmak için ortaya koyduğu mali tedbirlerin kamu finansmanı üzerinde baskı yaratabileceği uyarısında bulunurken  döviz kuruna karşı korumalı TL mevduatın devreye alınması, liraya ve uluslararası rezervlere bir miktar rahatlama sağlanmasına yardımcı oldu, dolarizasyon hızını yavaşlttı ve kısa vadeli riskleri azalttığını vurguladı. Bununla birlikte enflasyon risklerinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Fitch Ratings, “Yüksek enflasyon ve kurlarda değer kaybını telafi etmek için mali terbirler, kamu finansmanının kur riskini artırabilir ve makroekonomik oynaklığı yükseltebilir« diye açıklamalarda bulundu. BİST100 endeksi haftaya alıcılı başlarken dün endeks günü % 0.62’lik değer kazancı ile 2.085,76 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 36,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran % 5,16 ile madencilik olurken, en çok kaybettiren ise % 2,61 ile metal, ana sanayi oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin.  Haftaya yatay başlayan Usd/Try’de beklentimizde henüz değişiklik yok ancak 13.85 seviyesinin öneminin altını çiziyoruz. Yükseliş beklediğimiz kurda hareket eğiliminin hızlanabilmesi için 13.85 seviyesinin kırılması gerekmektedir. Bu seviye kırılmadığı sürece Usd/Try’de yatay tablo devam edebilir. BİST100’de  bugün kritik bölge yine 2053 desteği olacaktır. 2053 seviyesinin kırılması halinde endekste aşağı yönlü baskı artabilir. Ancak endeks 2053 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğiliminin devamı beklenebilir. Endekste bu hafta 2150 seviyesi önemli bir direnç bölgemizi oluşturabilir.

ABD:  Dün ABD’de  Martin Luther King  Günü nedeniyle piyasalar kapalıydı. Haber ve veri akışının sakin olduğu günde dolar endeksi geçen hafta yaşadığı düşüşün ardından bu haftaya yükselişle başladı. ABD 10 yıllıkları haftayı  % 1.79 seviyesinde kapatırken bu hafta da yükselişine devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi bu sabah itibariye % 1.8450 seviyesinden işlem görmekte. Ons altın fiyatları uzun bir süredir 1834-1670 bandındaki hareketine devam ederken her tepeye yaklaşıldığında satış yemeye devam ettiğini gözlemliyoruz. Ons altında yükselişleri hala satış fırsatı görüyoruz. Önümüzdeki dönemde ABD 10Y tahvil faizinde ve dolar endeksinde yükseliş beklentimizi koruduğumuzdan ons altın fiyatlarında da satışların gelme ihtimali oldukça kuvvetli.  Ayrıca ABD’de 2,5 ve 10 yıllık tahvil faizlerinin hepsinin yükselmesi Fed’in daha agresif adımlar atabileceğinin bir göstergesi.

Bugün ABD’de konut piyasasına ilişkin açıklanacak veride NAHB konut piyasası endeksinin 84 puan açıklanması beklenirken New York imalat endeksinin de 25.0 puana gerilemesi bekleniyor.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde  veri akışı sakindi. Euro Bölgesi Ekonomi ve Maliye Bakanlarının oluşturduğu Euro Grup toplantısı sonrası açıklamalar izlendi. Toplantı sonrasında konuşan Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, mevcut enflasyonist baskıların bu yılın ilerleyen dönemlerinde azalmaya başlayacağını söylerken tedarik zincirlerinin gelişme gösterdiğini ve tasarruf seviyelerinin makul düzeylere döndüğünü belirtti. Euro Bölgesi’nde, Aralık ayında yıllık enflasyon % 5 ile kayıtlardaki en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Eur/Try’de 15.70 bölgesi kur için önemli bir direnç bölgesi. Bu bölgenin aşılıp aşılamadığını takip ediyor olacağız. Kurda yükseliş beklentimiz devam ediyor. Avrupa borsaları haftanın ilk gününü alıcılı kapatmayı başardı.

Bugün Euro Bölgesi’nde Zew ekonomik güven endeksinin 29.2 puan açıklanması beklenirken Almanya’dan gelecek ZEW ekonomik güven endeksinin de 32.1 puana yükselmesi bekleniyor. Geçen yılın 2. yarısında Omicron varyantı ve enflasyonist baskısının büyüme üzerinde yarattığı etki nedeniyle düşüşler görülürken son aylarda güven endeksinde tekrar toparlanma izleniyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 2053 seviyesinin altında önce 2026 ve arkasından 1990 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 2100 direncinin kırılması halinde önce 2151 ve arkasından 2180 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 2413 seviyesinin kırılması halinde önce 2435 ve arkasından 2475 direnci test edilebilir.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.