Hangi balığı nasıl yemelisiniz?

Güncel


Ankara’nın Çankaya ilçesinde müşterilerine balık konusunda farklı damak zevklerine hitap eden bir menü sunduklarını ifade eden Şef Veli Sertkaya, her balığın aynı şekilde yenmediğini, farklı balık türlerinin, farklı pişirme metotlarının olduğunu vurguladı. Yaptığı açıklamada, “Birbirinden farklı balık türleri var. Bunların bazılarında çok fazla kılçık bulunurken bazılarında daha az kılçık bulunuyor. Bunun yanı sıra balıkların yapısı da birbirinden farklı olduğu için hangi balığın nasıl yenmesi gerektiği de önemli bir konu. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında sofralarımızda kendisine yer bulan çipura, fırında ya da kâğıtta pişirilebilir. Bunun yanı sıra hamsiyi sonbahar ve kış aylarında ızgara, tava, buğulama gibi yöntemlerle pişirebilir; hamsinin lezzetine bu şekilde varabilirsiniz. Kalkan, istavrit, levrek ve daha pek balık türünün kendisine özgü bir pişirme ve tüketilme yöntemi bulunuyor. Biz de balıkların türüne göre çok özel şekilde pişiriyor, balıkların lezzetli bir hal almasını sağlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Levreğin Her Türlü Yemeği Yapılabilir”

Levreğin her türlü yemeği yapılabildiğini, yaz ve kış aylarında levrek tüketiminin olduğunu ifade eden Şef Sertkaya, levrek tüketimi hakkında da, “Vitamin ve mineral bakımında önemli bir besin kaynağı olan levrek balığı aynı zamanda Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin de kaynağıdır. Yaz ve kış aylarında tüketilen levreğin ızgarasının yapılabildiği gibi levrek, pilav olarak da tüketilebilir. Fırında, kâğıtta, güveçte olmak üzere farklı şekilde pişirilmesi mümkün. Oldukça lezzetli bir balık türüdür ve lezzeti ile dikkat çeker” diye konuştu.

Lüferin Genellikle Izgarasını Tavsiye Ediyoruz”

Lüferin ızgara ile özel bir lezzet elde ettiğini ifade eden Şef Sertkaya, “Lüferi farklı yöntemlerle pişirmek mümkün. Sonbahar ve kış aylarında buğulama, fırın, ızgara şeklinde pişirilebilir. Eylül ortasından ocak sonuna kadar genellikle lüferin ızgarasını tavsiye ediyoruz. Çünkü ızgara ile lezzeti yoğun bir hale gelir. Palamut da çok tüketilen bir balık türüdür. Sonbahar ve kış aylarında genellikle ızgarası, tavası ve köftesi yapılır. Her bir balık türü, doğru pişirildiğinde sahip olduğu lezzeti sunar. Biz de Sardina Balık olarak doğru pişirme yöntemleri ile balıklarımızı en özel şekilde hazırlıyor ve servis ediyoruz” sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.