Hava koşulları iş kazalarına yol açabilir

Güncel


Yurdun birçok bölgesi ile birlikte İstanbul’u da etkisi altına alan kar yağışı, günlük yaşamda aksamalara yol açarken; şehir içi ve şehirler arası ulaşımda sorunlara neden oldu. Kar yağışı gözlenmesi durumunda zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, zorunlu hallerde toplu taşıma araçlarının kullanılmasını ve şehirler arası seyahatlerin ertelenmesini tavsiye ediyor. Uzmanlar, hava koşullarının etkisini direkt olarak hisseden iş kollarında kazalara sebebiyet verilmemesi için çalışmaların durdurulması gerektiğini ifade ediyor. Uzmanlar kendi araçları ile yola çıkacak sürücülere de yolculuk öncesi yakıt deposunun doldurulmasını ve lastiklerin kontrol edilmesini öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan ve Araştırma Görevlisi Tuğce Oral karlı havalarda sosyal hayatta ve iş yerlerinde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

Yurdun birçok bölgesindeki soğuk hava ve kar yağışının canlı yaşamı ile birlikte üretim ve hizmet sektörü gibi dolaylı olarak iş hayatını da olumsuz etkilediğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan ve Tuğçe Oral  kış mevsiminde günlük olarak hava tahminleri ve meteorolojik uyarıları dikkate almanın güvenli yaşam ve çevre planlamalarına katkı sağlayacağına vurgu yapıyor.

Şehirlerarası yolculuklar ertelenmeli

 Kar yağışı gözlenmesi durumunda öncelikle zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması gerektiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Eğer dışarı çıkmak gerekiyorsa da özel araçlar yerine kullanım tercihleri toplu taşımalar olmalı. Toplu taşıma kullanılsa dahi sağlık ve güvenlik devamlılığı açısından güzergah kontrolü ve ulaşım ağındaki güncel durum mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Şehirlerarası yolculuk planları istisnai durumlar haricinde mutlaka ertelenmeli.” dedi.

Kar topu yaparken sert cisimlere dikkat edilmeli

Kar yağışı, her ne kadar rutin yaşamın devam ettirilmesini güçleştiriyor olsa da sosyal aktivitelere sağladığı etkiyle tüm zorlukları gölgelediğini ifaden eden Uçan, “Özellikle kar yağışını eğlenceli hale dönüştürmede akla ilk gelen aktivite olan ‘kar topu savaşları’ farkında olmadığımız olumsuz durumların kaynağı olabilir. Kar topunun içine sert cisimler karışmadığından emin olunması için çocukların kesinlikle yetişkin gözetiminde oynaması çok önemli. Sınırlı sayıda da olsa şehir içinde bulunan elektrik telleri, telefon hatları gibi açıkta bulunan iletim hatlarının altında bulunulmamalı.” şeklinde tavsiyelerini paylaştı.

Çalışmaya ara verilmeli

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, yapı işleri gibi hava koşullarının etkisini direkt hisseden açık çalışma alanlarında işlerin durdurulması gerektiğini söyledi ve tavsiyelerini şöyle paylaştı:

“Bedenen ve fiziken ağır işlerde hava koşulları kaçınılmaz iş kazalarına neden olabilir. Açık alanda yapılacak çalışmalara işin gereği ara verilemiyorsa minimum fiziki güç harcayacak şekilde çalışma tasarrufuna gidilmeli veya iş bitirme periyodu mutlaka uzatılmalı. Çalışanlara mutlaka soğuk havadan etkilenmeyecekleri kişisel termal kıyafetler verilmeli. Özellikle, kule vinç, treyler, ekskavatör gibi iş makineleri teknik olarak kullanıma uygunluğu sağlansa da çalışanların sağlığı için çalışmalara kısa bir ara vermek daha sağlıklı olacaktır. İş makinelerinin olumsuz hava koşulları sonrasında mekanik olarak arızaları oluşmasını önlemek için doğrudan etkilenmeyecekleri güvenli bir yerde park etmeleri ya da sabitlenmeleri sağlanmalı. Hava koşulları mevsim normallerine döndüğünde, açık alanda bulunan bu araçlar fiziki ve teknik muayeneleri yapılmadan ve yetkili kişiler tarafından kontrol formları oluşturulmadan kullanılmamalı.”

Karlı yolda bu tavsiyelere dikkat!


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.