İmamoğlu: “Görülmemiş bir kriz sarmalından geçiyoruz”

Güncel


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021 yılı ‘Faaliyet Raporu Sunumu’nu gerçekleştirdi. Türkiye’nin içinden geçtiği zorlu ekonomik koşulların özetini yapan İmamoğlu, “İktidarın ekonomi politikaları sebeptir, belediyelerin girdi maliyetlerini hizmet fiyatlarına yansıtması bir sonuçtur. Ülke ekonomisini düzeltmeden, şehirlerin ekonomik sorunlarını çözmek mümkün değildir” dedi. İBB Meclisi’ndeki çoğunluğun gücüyle ‘topal ördek’e çevrileceğinin, ülkenin en yetkili ağzından ilan edildiğini hatırlatan İmamoğlu, “O gün bugündür, bizi engellemek için her sabah muazzam bir yeni icat çıkarıyorlar. Elinizdeki Faaliyet Raporu, bu çabaların asla işe yaramadığının somut kanıtıdır. Kim ne derse desin, kim hangi engeli önümüze çıkartırsa çıkartsın, biz, bu şehre yatırım yapmaktan ve insanlarımıza hizmet üretmekten yılmayacağız ve asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021 yılı “Faaliyet Raporu Sunumu”nu gerçekleştirdi. İmamoğlu, toplantı öncesinde CHP, İYİ Parti, AK Parti ve MHP gruplarını ziyaret etti. Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen İBB Meclis toplantısına katılan İmamoğlu, konuşmasının başında, tüm üyelerin Ramazan ayını tebrik etti. Görev sürelerinin yaklaşık 2 yılının pandemi sürecinde geçtiğini hatırlatan İmamoğlu, “Pandemi, insanlığa bazı şeyleri sorgulamasını ve bazı hususlarda nasıl davranması gerektiği noktasında da ciddi bir ders veriyor” dedi.

“GÖRÜLMEMİŞ BİR KRİZ SARMALINDAN GEÇİYORUZ”

İmamoğlu, faaliyet raporu sunumu öncesinde, Türkiye’nin içinden geçtiği koşullarla ilgili bir özet yaptı. “Bugün tarihimiz boyunca görülmemiş bir kriz sarmalından geçiyoruz” diyen İmamoğlu, “Ekonomi yönetimi, hayatın her alanında çığ gibi zamlara neden oluyor. Bilimden uzak politikalar hayatı pahalılaştırdı, işsizliği tetikledi ve 85 milyon insanımızı fakirliğe sürükledi. 2022’nin ilk gününde elektriğe tam yüzde 127 zam yaptılar. Son 3 yılda her bir hanenin elektrik faturası yüzde 400 arttı. Benzin, son bir yılda yüzde 169, motorin yüzde 230 arttı. Son bir yılda ayçiçek yağı yüzde 138, tuvalet kağıdı yüzde 90 arttı. Yine son bir yılda buğday unu yüzde 109, nohut yüzde 75 arttı. Maalesef ülkedeki neredeyse tüm tedarik zincirleri koptu. Eczaneler artık ilaç tedarik etmekte zorlanıyor” bilgilerini paylaştı.

“EKONOMİK YIKIMIN SORUMLUSU İKTİDAR”

Yaşanan ekonomik yıkımın sorumlusunun iktidar olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Ülke ekonomisinin nasıl yönetildiği, herkesi, her kurum ve kuruluşu olduğu gibi, yerel yönetimleri de doğrudan etkiliyor. İstanbul’u da etkiliyor. İktidarın ekonomi politikaları sebeptir, belediyelerin girdi maliyetlerini hizmet fiyatlarına yansıtması bir sonuçtur. Ve ülke ekonomisini düzeltmeden, şehirlerin ekonomik sorunlarını çözmek mümkün değildir” dedi. Yaşanan süreç nedeniyle belediyelerin de gelir-gider dengelerinin alt-üst olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu durumun da yılın ortasına doğru bizi, yeni revize bütçe yapmak mecburiyetinde bırakacağını görüyoruz” diye konuştu.

“İCATLARI” SIRALADI

İBB bütçesinden sosyal yardımlara ayırdıkları payın tarihi oranlarda arttığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, bir de iktidarın yapmakta olduğumuz hizmetleri ve yatırımları engellemeye dönük girişimleriyle karşılaşıyor, her sabah yeni bir el koyma hareketine muhatap oluyoruz. Biliyorsunuz; İBB Meclisi’ndeki çoğunluğun gücüyle ‘topal ördek’ yapılacağım, bu ülkenin en yetkili ağzından ilan edilmişti. O gün bugündür, bizi engellemek için her sabah muazzam bir yeni icat çıkarıyorlar” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, siyasi iktidar tarafından önlerine çıkarılan “icatları” şöyle özetledi:

“Örneğin; bu ülkenin en büyük kamu kurumlarından biri olduğumuz halde, yönetmekte olduğumuz kamu yatırımlarına, kamu bankalarından finansman alamıyoruz. Kamu finansmanına erişemiyoruz. Örneğin; projesi ve finansmanını hazır hale getirdiğimiz ve milyonlarca yurttaşımıza hizmet verecek metro yatırımlarımıza, Ankara’dan 1 yıldır onay alamıyoruz. Örneğin; alt yapıda İstanbul’a çağ atlatacak projelerimiz için dış finansman izni alamıyoruz. Örneğin: İstanbul’a hak ettiği taksi düzenini getiremeyelim diye, UKOME’nin yapısını değiştiriyorlar. Orada bir şahıs konuşuyor, kalanlarını elini indirip kaldırıyor.

Örneğin; Galata Kulesi’nde, Gezi Parkı’nda, Haydarpaşa’da, Sirkeci’de İBB’yi devre dışı bırakacak düzenlemeler peşinde koşuyorlar. Örneğin; 70 yıldır belediyemizin yönetiminde bulunan Yerebatan Sarnıcı gibi müzelere, köşklere el koymak için hazırlıklar yapılıyor. Örneğin; İETT’de, Metro’da, İSKİ’de ekonominin bilimden uzak yönetiminden kaynaklanan maliyetleri yansıtmak istediğimizde engellemenin elli bin çeşidi uygulanıyor.”

“EVLATLARINIZ SİZE GÜLER”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.