İmamoğlu şikayetçi oldu

Güncel


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, resmi iş yemeği dönüşüne ait MOBESE görüntülerini sızdıran kamu görevlileri ve bu görüntüleri hukuksuz şekilde temin edip yayınlayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi sunan İmamoğlu, sorumluların cezalandırılmasını ve kamu davası açılmasını istedi.  

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun suç duyurusunda, MOBESE’den sorumlu erişimi bulunan şüpheli veya şüphelilerin, TCK madde 135’e göre kişisel verilerin kaydedilmesi, TCK madde 136’ya göre verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, TCK madde 137, TCK madde 257’ye göre görevi kötüye kullanma suçlarını işledikleri belirtildi.   

MOBESE GÖRÜNTÜLERİ AÇIK HESAPLARDAN PAYLAŞILDI

Dilekçede, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 24.01.2022 tarihinde gerçekleşen yoğun kar yağışı nedeni ile gün boyunca hem İBB Afet Koordinasyon Merkezi, hem de sahada yoğun çalışmalar yaptığı, çalışmalar esnasında daha önceden planlanmış resmi bir yemeğe katıldığı, yemek yenilen mekana giden yol üzerinde bulunan MOBESE görüntülerinin açık sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldığı hatırlatıldı.

ŞÜPHELİLER TESPİT EDİLSİN

Suç duyurusunda, görevi suçu önlemek, kişilerin güvenliğini sağlamak olan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kontrolünde sınırlı kişilerin erişimine açık olan MOBESE’nin hukuksuz şekilde kullanıldığı, bu kullanımın mağduriyete sebep olduğu belirtilerek,  şüpheli veya şüphelilerin tespit edilerek cezalandırılmaları talep edildi. Suç duyurusunda kayıtları sızdıran kişiler tespit edilmesi istendi. Tespit edilecek isimler için ayrıca dava açılacağı hatırlatıldı.

KİŞİLERİN KEYFİ OLARAK İZLENMESİ HUKUKA AYKIRIDIR

Suç duyurusunda, MOBESE sisteminin Ceza Muhakemeleri Kanunu madde 140’da sayılan suçların işlendiğine ilişkin kuvvetli şüphe bulunması ve başta türlü delil edilme imkanının bulunmaması halinde kullanılabileceği anımsatılarak, “Ancak ortada suç işlendiğine ilişkin bir şüphe bulunmamaktayken ve de önleyici idari hizmet için belirtilen unsurlar sağlanmadan kişilerin keyfi olarak izlenmesi ve kayda alınması söz konusu olup, bu durum sistemin tıpkı somut olayda olduğu gibi hukuka aykırı bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir” denildi.

GÖRÜNTÜLERİN PAYLAŞILMASI HAPİSLE CEZALANDIRILMALI

Mevcut durumun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, kamu görevlileri tarafından sistematik ve yasa dışı bir şekilde takip edilip verilerin kaydedildiği şüphesini oluşturduğu belirtildi.  Görüntülerin ortada hiçbir hukuki gerekçe olmadan kaydedilip paylaşılmasının TCK madde 135’e göre 1 ila 3 yıl hapisle cezalandırılması gerektiği özellikle vurgulandı.  

4 YILA KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILIR


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.