İmamoğlu’dan yardım kiosku yanıtı

Güncel


İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ tarafından tepeden tırnağa restore edilen ve yeni çehresine kavuşan tarihi Üçüncü Ahmet Çeşmesi’nde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, inceleme gezisi sırasında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. İmamoğlu, İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Vakfı tarafından bir AVM’ye konumlandırılan yardım “kioskunu” (büfe) polis marifetiyle kaldırılmasıyla ilgili soruya, “Şeffafça paylaştığımız bir şeyle ilgili, bu şekilde müdahale etme densizliğini göstermek, sadece şov. Baskın yapıyorsunuz. Bu insanların, bu yaptıkları hataları görmelerini diliyorum. Ama göreceklerini de zannetmiyorum. Biz, bugün sadece ve sadece Cuma günü dua etmeye geldik. Niçin biliyor musunuz? Biz, sadece Allah’a kulluk ederiz; başka hiçbir mekanizmaya değil. Kendine çarpışma alanı oluşturmaya çalışanlara, Allah akıl versin” yanıtını verdi. 

ÜSKÜDAR / İSTANBUL 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) köklü kurumu İSKİ, Üsküdar Meydanı’nın sembol yapılarından tarihi Üçüncü Ahmet Çeşmesi’ni tepeden tırnağa restore etti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni çehresine kavuşan çeşmeyi ziyaretinden önce Cuma namazını, Mimar Sinan’ın eseri Mihrimah Sultan Camii’nde kıldı. İmamoğlu, namaz sonrasında, yanında bulunan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ve CHP İBB Meclis Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ile birlikte tamamen yenilenen çeşmeyi ziyaret etti. Burada ilk olarak Mermutlu, yenilenen tarihi yapıyla ilgili, “Çeşmenin ilk devreye alınışı Üçüncü Ahmet tarafından, 1728.  Annesi adına, Mihrimah Sultan adına yapıldı. Sonra çeşitli dönemlerde restore edilmiş. En son, İSKİ tarafından 2002 yılında bir restorasyonu yapıldı. Fakat detaylı bir restorasyon olmadığını, çatıyı açınca gördük. Şimdi hem çatı hem diğer kısımlar tümüyle elden geçirildi. Bu haliyle İstanbulların, Üsküdarlıların hizmetine sunmuş olduk” bilgilerini paylaştı. 

İSTANBULLULARIN KANDİLİNİ KUTLADI

Tarihi çeşmenin restorasyonunu gerçekleştiren İSKİ’nin, İstanbul’un kadim ve hassas hizmetlerini yapan kurumların başında geldiğini vurgulayarak, “Çünkü insan, susuz yaşayamaz. İSKİ; 7/24, 365 gün çalışarak hem insanların su ihtiyacını karşılıyor hem de atık suyun çevreye zarar vermeden tekrardan doğaya kazandırılması için büyük bir mücadelenin içerisinde. Tabii bu mücadeleyi verirken, yanı sıra çok faydalı, çok görünmeyen aslında hassas işleri de başarıyor. Burada, Üçüncü Ahmet Çeşmesi’nin restorasyonunu yapıp, su akıtılan haliyle vatandaşlarımıza hizmet etmesini sağlıyor” dedi. İstanbul’a geldiği ilk yıllarda Üsküdar’da ikamet ettiğini ve tarihi semtte evlendiğini belirten İmamoğlu, “Şimdi burada, bereketli bir çeşmenin, yüzyıllarca var olmuş güzel bir çeşmenin, Mirmah Sultan Cami’nin önünde, Üçüncü Ahmet Çeşmesi’nin restorasyonuna, bir cuma günü eşlik ettik. Üç aylara girdik dün gece. Kandilimiz mübarek olsun diyelim. Hayırlara vesile olsun. O vesileyle de bugün o bereketi paylaşmak, o tadı paylaşmak adına, yine İSKİ kurulumuzun şerbet dağıtımı olacak. Ona da eşlik edip, şerbetimizi içip, Üsküdar’dan Beykoz’a doğru hizmetlerimizi yerinde ziyaret edip, Anadolu Hisarı’nın restorasyonunu ve birçok aşamasını ziyaret edip, günümüze devam edeceğiz” diye konuştu. 

“PERSONEL MAAŞINI ÖDEYEMEYEN BİR VAKIF DEVRALDIK”

İmamoğlu, değerlendirme konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin soruları ve İmamoğlu’nun yanıtları şöyle oldu: 

İstanbul Valiliği sabah bir açıklama yaptı. İstanbul Vakfı’nın, İSBAK’la birlikte bir alışveriş merkezine kurduğu ve yardım topladığı kiosklarla (büfe) ilgili yasal işlem başlatılmış. Kiokslar kaldırıldı. Konuyla ilgili bir açıklamanız olacak mı? Daha önce İstanbul Vakfı’nın başka yardım kampanyası bu şekilde engellenmişti….

“Arkadaşlarım süreci takip ediyorlar. İstanbul Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 30 yılı aşkın, her belediye başkanının da hayır işleri için kullandığı bir vakıf. Bu vakfımız, şu an çok önemli güzel işlere imza atıyor. Uzun süre atıldı. Ne yazık ki, böyle aylardır maaşı ödenmemiş personelinin olduğu bir şekilde devraldığımız bir vakıftı. Şimdi yüz binlerce insanımıza kurban eti dağıtabilen, binlerce insanımıza burs imkanı sağlayabilen, çok faydalı işlere, eğitimle ilgili işlere imza atabilen bir vakfa dönüştü. Vakfımızın, bu öğrenci burslarıyla ilgili çabasına, açıkçası aldığım hukuki detaylarda, eksikliği bulmak için nereden baktığınıza bağlı. İstanbul Vakfı, İBB’nin vakfı olduğu gibi, valilikten temsilcisi bile var. Arayıp sormama nezaketsizliğini gösteren hangi mülki idareci varsa, onları hukuka, adalete ve kamuya hizmet etme çabasında olan kurumlara olan nezakete davet ediyorum.”

“SADECE ALLAH’A KULLUK EDERİZ”

“Bu vakıf, İBB’nin de İstanbul halkının da vakfı. İnceleyeceğim, bakacağım. Gerekli kişileri de aramaktan imtina etmem, ararım. Valiliğe bu sorumu soracağım, aynen bu biçimde. Tabii birçok noktada, farklı usullerle yardım toplayan vakıfları, dernekleri görürsünüz. Bunu bazen bir bakkal dükkanının tezgahında görürsünüz. Bir marketin kasasının yanında görürsünüz. Ben, bunlara bir operasyon düzenlendiğini, polisin baskın yapar gibi gidip, bu kutuları topladığını hiç yaşamadım. İBB’ye ait bu burs desteği verme mekanizmasını da biz şeffafça paylaştık zaten. Şeffafça paylaştığımız bir şeyle ilgili, bu şekilde müdahale etme densizliğini göstermek, sadece şov. Aklı başında olan bir insan; memleketini, memleketinin kurumlarını seven bir insan, ‘Alo. Saygıdeğer Başkanım, şöyle bir eksiğiniz var. Şöyle bir hatanız var’ diye uyarıda bulunur. Biz de uyarıya göre hareket ederiz; öyle değil mi? Baskın yapıyorsunuz. Bu insanların, bu yaptıkları hataları görmelerini diliyorum, istiyorum tabii ki. Ama göreceklerini de zannetmiyorum. Biz, bugün sadece ve sadece Cuma günü dua etmeye geldik. Niçin biliyor musunuz? Biz, sadece Allah’a kulluk ederiz; başka hiçbir mekanizmaya değil. Kendine çarpışma alanı oluşturmaya çalışanlara, Allah akıl versin. Biz, o alanda olmayacağız. Biz böyle milletimizin arasında, kendi hak ve hukukumuzu koruyarak, ama önce milletimizin hak ve hukukunu koruyarak hizmetlerimize devam edeceğiz. Bunun dışında hareket edenlere Allah akıl versin.”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.