İnce: “Bu yoksulluk akılsızlığın beceriksiz yönetimin eseridir”

Güncel


Muharrem İnce, “Faiz düşecek, kurlar artacak, ihracat yapacaktık. Cari açığı kapatacaktık. Öyleyse geçen gün Merkez Bankası faizini neden düşürmedin? Öyle söylüyordun ekonomi tezin böyleydi. Bunun bir yalan olduğunu hepimiz gördük. Erdoğan’ın tezi de ekonomik modeli de çöktü” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Memleket Buluşmaları programı kapsamında Yozgat’a gitti. Yozgat’ta basın toplantısı düzenleyen İnce, iktidara da muhalefete de yüklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ ekonomi tezinin de ekonomi modelinin de çöktüğünü dile getiren İnce, “Sonunda kala kala Birleşik Arap Emirlikleri swap anlaşmasına, hatır çekine kaldık. Türkiye’de yaşanan yoksulluk, bu derin kriz, ekonomik buhran dış güçlerin eseri değil; akılsızlığın, beceriksiz yönetimin eseridir” dedi. 

ENFLASYON DÜŞTÜ MÜ? DÜŞMEDİ!

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi tezlerini eleştirerek başlayan İnce, “Erdoğan’ın bir tezi vardı; faiz sebep, enflasyon sonuç. Benzin 14, mazot 14, dolar 14, faiz 14. Ben ekonomistim diyordu. Faiz düşünce, enflasyon düşecekti. Düştü mü? Düşmedi. Merkez Bankası politika faizinin 14 olduğuna bakmayın. Gidin bankalara faizi görürsünüz. Çiftçinin borcunu isterken, öğrencinin kredi borcunu isterken nas aklına gelmiyor. Merkez Bankası aklına gelse de bir işe yaramıyor” dedi. 

YAŞANAN YOKSULLUK AKILSIZLIĞIN BECERİKSİZ YÖNETİMİN ESERİDİR

İnce, “Faiz düşecek, kurlar artacak, ihracat yapacaktık. Cari açığı kapatacaktık. Öyleyse geçen gün Merkez Bankası faizini neden düşürmedin? O zaman düşür; dolar zıplasın, ihracat artsın zenginleşelim. Öyle söylüyordun ekonomi tezin böyleydi. Bunun bir yalan olduğunu hepimiz gördük. Erdoğan’ın tezi de ekonomik modeli de çöktü. Sonunda kala kala Birleşik Arap Emirlikleri swap anlaşmasına, hatır çekine kaldık. Türkiye’de yaşanan yoksulluk, bu derin kriz, ekonomik buhran dış güçlerin eseri değil; akılsızlığın, beceriksiz yönetimin eseridir. Yani sorumlu olarak cihan harbini, 1999’daki depremi, 2001 krizini göstermesi ise işin cabasıdır” diye konuştu. 

TÜRKİYE YOKSULLUK YAŞARKEN SOMALİ’NİN IMF BORÇUNU ÖDÜYOR

İnce iktidara yönelik eleştirilerine şu şekilde devam etti: “Bir yandan Türkiye’de ekonomik kriz, derin bir yoksulluk yaşanırken; öbür tarafta eli açık, cömert bir Cumhurbaşkanı var. Somali’nin IMF borcunu ödüyor. Afganistan’a 700 ton gıda yardımı gönderiyor. İyilik treniymiş. Türkiye büyük devlettir. Tabii ki yardım eder ama milletimiz aç, milletimiz yoksul. Bu iyilik treni ne yazık ki Yozgat’a hiç uğramıyor. Cehalet fakirlik, bilim zenginliktir. Bir aşı firması Biontech; Almanya ekonomisine yüzde 20 katkı sağlıyor. Yani dijital teknolojiyi, tasarımı, markalaşmayı, nitelikli eğitimi, kuantumu, uzay madenciliğini, teknolojiyi, bilimi, tarımda verimliliği, üretimi konuşmazsak, ancak cin çıkarmayı, yoksulluğu konuşuruz”

100 YILLIK PARTİ NE İŞE YARAR?

“Beceriksiz, 20 yılın sonunda Türkiye’yi duvara toslatan bir iktidar var. Ama umut olamayan da bir muhalefet var” diyen İnce, muhalefete ise şu sözlerle yüklendi: 
“Muhalefet de önümüzdeki günlerde milletimize bir reçete sunacak ama henüz masadaki oturma düzenini çözemediler. Önce kim konuşacak? Masanın kenarına, köşesine, ortasına kim oturacak bunu çözemediler. Allah’tan yeni kurulmuş bir parti, ekonomi programı hazırlamış da. Şimdi oturup altı parti bunu tartışacakmış. 100 yıllık parti ne işe yarar doğrusu anlamış değilim. Onun hazırladığı ekonomik programın içinde de emin olun üretim yok, çiftçinin desteklenmesi yok, gelecek yok, bilim, hukuk, liyakat yok. Ne var? Ben daha iyi borç bulurum politikası. Türkiye’ye sundukları ekonomik reçete de ben daha iyi borç bulurum. Yazık günah. Onun için biz Memleket Partisi olarak; Ne Cumhur ne Millet tek yol Memleket diyoruz. Tek başımıza iktidar olmak için yollara düştük, bunu başaracağız!”

İKTİDAR BAŞARISIZ SEÇİM KAZANIRIZ MANTIĞI DOĞRU DEĞİL


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.