İnce: “Çocuklarımızın gelecekteki suyunu kullanıyoruz”

Güncel


Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce Cumhuriyetin ilk barajı olarak bilinen Çubuk 1 barajında basın toplantısı düzenledi. İnce, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Evet değerli arkadaşlar hoş geldiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Devlet adamı  gelecek nesilleri, Siyasetçi gelecek seçimleri düşünür.  Biz Memleket Partisi olarak, milletimizin önüne çıkacak olan büyük krizleri felâketleri  önceden uyarmak, onlar hakkında önlem almak ve partimizin politikalarını anlatmak istiyoruz. Salıdan salıya Hazine yardımıyla kavga eden partilerden olmak istemiyoruz. Sorunları anlatıp çözüm önerilerini sunmak istiyoruz. 

ÖNÜMÜZDEKİ BEŞ BÜYÜK SORUN

“Önümüzde 5 büyük problem var.  Bunlardan birisi gıda.  Diğeri su,  enerji,  ilaç ve deprem.  5 kriz kapıda. Ahırda basın toplantısı yaptık, serada yaptık, buğday tarlasında yaptık. Şimdi de özel bir  mekandayız. Çubuk barajı  1930 da yapımına başlanıp 36 da tamamlanan Cumhuriyetimizin ilk betonarme barajı. Burayı özellikle seçtik ki Cumhuriyet’in ilk barajında önümüzde suyla ilgili başımıza gelebilecek olanları peşinen anlatmak istedik. 

Değerli arkadaşlar, yetmiş sekiz milyon hektar toprağımız var Türkiye Cumhuriyeti nin. Bunun ekonomik olarak sulanabilecek olan kısmının 8 buçuk milyon hektar olduğu söylendi.  Sulanan kısmı ise 6,6 milyon hektar. Fakat gelişen tekniklerle, Teknolojinin ilerlemesi ile bu 8 buçuk milyon hektar artık 25 buçuk milyon hektara çıktı. Yani damlama teknikleri ile sulama da ki yeni geliştirilen yöntemlerle  25 buçuk milyon 25,9 milyon hektarı  sulayabiliriz, neredeyse 26000000 (yirmialtı milyon) hektar. 

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEKTEKI SUYUNU KULLANIYORUZ

Şu anda suladığımız ise yirmi beşi yani  yirmialtı milyon hektarın 6,6 milyonunu kullanıyoruz.  Yıllık su potansiyelimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 112 milyar metreküp su potansiyelimiz var yer altı yer üstü dahil. Ama 54 milyar metreküpünü kullanıyoruz. Yeraltı sularımızın ise% 85 ini kullanıyoruz. Yeraltı suyunu kullanmak çocuğun hakkını yemektir, gelecekten yemektir. 
Yani biz cepten yiyoruz. Değerli arkadaşlarım. Yer altı sularının% 85 ini kullanıyoruz. Bu yer altı sularının % 65 ini de. Bu 85 in 65 ini de tarımda kullanıyoruz. Bu bir felakettir.  Önümüzde felaket kapıda demektir. Türkiye’nin toplam sulama sistemine baktığımızda. % 37’si klasik sulama.  % 41’i kanalet,  % 22’si borulu sistem. Sulanan arazilerimizin Türkiye’de sulanan arazilerimizin altı milyon hektar arazinin % 70’i yüzey sulaması, yani vahşi sulama. % 17’si yağmurlama.  % 13 ü damlama. Yani damlama en iyisi. Ama maalesef bizim % 13 arazimizi ancak damlama ile sağlayabiliyoruz. 

Şimdi verime bakalım hangisinde verimi yüksek?  Yüzey sulaması nda yani bildiğimiz vahşi sulama da% 45 lerde verin. Yağmurlama da% 75 lerde. Damlama da% 95. Damlama sisteme geçersek verim% 95 olacak. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti  su konusunda bir  mirasyedi gibi davranmaktadır. Dünyadaki uzmanlar su konusunda ülkeleri 3 gruba ayırıyor. 1 yıllık tüketimi kişi başına 1000 metreküpün altında olanlar. Bunlara su fakiri ülke deniyor. Yıllık. Tüketimi 2000 metreküpten az olanlar bunlara da su stresi yaşayan su azlığı yaşayan ülkeler deniyor. Yıllık kişi başına tüketimi 8000 metreküpten fazla ise. Bunlara da su zengini ülke deniyor. 
Şimdi Türkiye’ye bakalım. 2000 yılında Türkiye’nin kişi başına su tüketimi 1.650 metreküp. Bugün Türkiye’de kişi başına su tüketimi 1346 metre küp. Yani 1650 den. 1346 ya düşmüş 120 seneden. Bu demek ki önümüzdeki 10 sene içinde kişi başına su tüketimimiz 1000 metreküpün altına düşecek. Yani Türkiye su fakiri 1 ülke olacak. Bu artış devam edersin. Yeni göçmenler gelmezse? Sığınmacılar gelmezse 2050 yılında nüfusumuz 100.000000 olacak. 100000000 olacak. Bu demektir ki 2050 yılında çocuklarımız, torunlarımız zahmet çekecek su bulamayacak. Bizler bugünün politikacıları 2050 yılında sorumluyuz. 

KAVGA ETMEK DEĞİL SORUN ÇÖZMEK İSTİYORUZ

Onun için Memleket Partisi olarak Cumhuriyetin ilk barajı’nda bu uyarılarımızı yapmak için buradayız. Ne yapmalıyız sadece? Kavga etmiyoruz. Sadece suçlamıyoruz, çözümde öneriyoruz. Bakın Memleket Partisi olarak ben  partinin Genel Başkanı olarak önerilerimizi milletimizle paylaşıyorum. 

1. Derhal arazi toplulaştırması yapmalıyız. Arazi toplulaştırması yaparsak, kamulaştırmadan inşaattan pek çok yerden masrafımız azalacak. % 40. Daha ucuza mal edeceğiz her şeyi. Verim izle% 85 artacak. O zaman yapmamız gereken iş birincisi arazi toplulaştırması yapmak. Bizim. Türkiye’de. 14000000 hektar arazimiz toplulaştırmaya uygun. Fakat biz bunun 500.0000 haklarını toplulaştırma bildik. Geri kalan 9000.000 hektarı derhal toplu ulaştırıp verimli kullanmamız lazım 
2. Gap niye bitmiyor? Demirel öldü, GAP sahipsiz mi kaldı? Garip sahipsiz olmamalı. Hepimizi ilgilendiriyor GAP,  Konya Ovası Projesi  niye sahipsiz? GAP’ı ve KOP u bitirmeliyiz. 
GAP Sadece bir bölgeyi değil  Yozgat’a kadar bütün ülkeyi ilgilendiriyor. 2010 da bitirilecekti. 2040 a ertelendi. 30 yıllık gecikme yazık günah. Yemeyelim içmeyelim ama GAP’ı bitirelim. Para yok diyebilirsiniz. Para yoksa elektrik kısmını nasıl tamamladık? GAP’ın elektrik kısmı  % 92 oranında tamamlandı. Sulama kısmı % 55 oranında tamamlandı. Para yoksa elektriğe de olmamalı. Elektrik kısmını tamamlamışsak sulama kısmına da tamamlamalıyız. 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.