İnce: “Devlet kurumlarını yok ettiler”

Güncel


Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yozgat’ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muharrem İnce konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gazetecilerin sorduğu “Memleket Partisi ülke genelinde seçime katılacak kadar teşkilatlanmasını tamamlamış mıdır? Yozgat’a daha önce de muhalefet yapan liderler gelmiştir. Güzel şeyler de anlatmıştır. Ama Yozgat’ı incelediğinizde gelişmede, kalkınmada, göçte en geri illerin başındadır. Genel siyasetin dışında illerin profillerini incelediniz mi? Yozgat’la ilgili bu konuda düşünceniz nedir?” sorusunu yanıtlayan İnce, şöyle konuştu:

6 ŞUBAT’TAN SONRA HER SEÇİME GİREBİLİYORUZ

 “Yüksek Seçim Kurulu, ocak ayının başında seçime girecek partileri açıkladı bizim adımızı söylemedi. Normal biz 6 Şubat’tan itibaren seçime girme hakkını kazanıyoruz. Bir siyasi parti 41 ilde örgütlenmesini tamamlayıp aradan 6 ay geçmesi gerekiyor seçime girmesi için. Biz şu anda 58 ilde örgütlüyüz. 6 Şubat’tan sonra yeni bir açıklama olacak orada bizim de adımız zikredilecek. Mesela bu pazar seçim olsa giremiyoruz ama 6 Şubat’tan sonraki her seçime girebiliyoruz. Yozgat’ta çok yakında örgütümüzü kuracağız. Çok yakında kuracağımız için ön alıyoruz. 

YOZGAT HAKKINI ALAMAMIŞ

Yozgat iktidara verdiği desteğin karşılığını alamayan bir kent. Belediye veriyor, milletvekili veriyor, her şeyi veriyor ama sürekli nüfus azalıyor. Nüfus neden azalır. Bir Yozgatlıya göre dünyanın en güzel yeri Yozgat’tır. Bir Trabzonluya göre dünyanın en güzel yeri Trabzon’dur. Herkes doğup büyüdüğü yer özler. Bir Yozgatlı neden terk eder memleketini geçinemediği için. Başka neden terk etsin. Demek ki Yozgatlı iktidara 20 yıldır her şeyi vermiş ama hakkını alamamış. Onun için Yozgatlıdan istediğimiz bu iktidarı da bu muhalefeti de göndermesi.”

Gazetecilerin “Özelleştirmeler, yap iş devret modelleri var? Bu hükümetten sonra gelen hükümetlerin başına dert olacak konular. Bunlara çözümünüz var mı?” sorusunu yanıtlayan İnce:

TEKEL OLAN KURUMLAR ÖZELLEŞTİRİLMEZ

“Bizim Anayasa’mızda özelleştirme de vardır; devletleştirme de var. Özelleştirme ne için yapılır önce buna bakalım. Özelleştirme o sektörü rekabete açmak için yapılır. Tekel olan kurumlar özelleştirilmez. Yani sadece devletin elinde olan bir kurum özel sektörün insafına bırakılamaz. O sektörde çok sayıda firma varsa rekabet ortamı için özelleştirebilirsin. Ama sadece devletin elinde olan bir iş özelleştirilmez. Devlet yine de insaflıdır ama özel sektörün insafına o sektörü terk edemezsin. Dolayısıyla 70 milyar dolar civarında özelleştirme yaptılar. Pek çoğu yanlış yapılan işler.

Bakın bir Yozgatlı buradan İstanbul’a Avrupa yakasına gitse 3 tane köprüden geçebilir. Fatih Sultan Mehmet, Boğaziçi ve Yavuz Selim Köprüsü. İlk köprü bugün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü eski adıyla Boğaziçi köprüsü Demirel’in yaptığı köprü; ikincisi Özal’ın yaptığı Fatih Sultan Mehmet, üçüncüsü Erdoğan’ın yaptığı köprü. Arada 15 kat fark varsa biri 10 lirayken biri 100 liraysa bu sorgulanmayacak mı? Bunları Allah’ın izni milletin de isteğiyle iktidar olduğumuzda yeniden masaya yatıracağız. Neden Demirel’in ki 10 lirada senin ki 100 lira diye soracağız.”

Gazetecilerin , “Türkiye’de devlet planlama teşkilatı kapatıldı. Bu ülkenin son derece önemli bir kurumuydu. Bununla ilgili fikriniz nedir?” sorusuna İnce şu şekilde yanı verdi.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.