İstanbul için tedbirler alındı

Güncel


İstanbul’da bu akşamdan itibaren etkili olması beklenen İzlanda kışına karşı İBB ekipleri teyakkuza geçti.  Önümüzdeki hafta ortasına kadar süreceği tahmin edilen kar yağışının hayatı olumsuz etkilememesi için bir dizi önlem alındı. İstanbul’un İBB sorumluluğundaki toplam 4 bin 23 kilometrelik yol ağını açık tutmak için ekipler 24 saat çalışacak. İlçe belediyelerinin sorumluluğundaki ara sokaklar için de gerektiğinde destek verilecek.

7 BİN 421 PERSONEL, 1.582 ARAÇ 7/24 GÖREV BAŞINDA

İstanbul’da toplam 7 bin 421 personel, 1.582 karla mücadele aracı ve iş makinası, ana cadde ve meydanların açık tutulması için görev başında olacak. Şehrin 350 farklı noktasına kurulan istasyonlarda toplam 206 bin 56 ton tuz ve 64 farklı tankta toplam 1.290 ton solüsyon, karla mücadele için hazır bekletiliyor.

TOPLU ULAŞIM KESİNTİSİZ HİZMET VERECEK

İstanbul’un büyük bölümünde buzlanma ve don olayları yaşanabileceği değerlendiriliyor. Yoğun kar yağışı ihtimaline vatandaşların özel araçları yerine toplu ulaşımı kullanmaları tavsiye ediliyor. İETT otobüsleri, raylı sistemler ve vapurlar, İstanbul genelinde seferlerine kesintisiz devam edecek. Talep olan hatlarda ek seferler konulacak. Tramvay hatlarında ve açık alanda bulunan metro istasyonlarında istasyon girişlerinde tuzlama çalışmaları yapılacak. Açık raylı sistemlerin tüm istasyonlarında kar temizleme ve küreme için kar küreği bulunduruluyor. Tramvaylardaki katener (elektrik besleme) sistemlerinin donmasını engellemek amacıyla geceleri yolcusuz tedbir seferleri yapılıyor. Deniz ulaşımında olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek iptaller, sosyal medya hesaplarından anında duyurulacak.

METROBÜS HATTINDA 33 İŞ MAKİNASI GÖREVDE OLACAK

Metrobüs güzergahı boyunca iş makineleri ortaya çıkabilecek olumsuzluklara müdahale için hazır bekleyecek. Metrobüs hattı ve garajlarında; 27 kar küreme, 6 adet solüsyon, 6  çekici, 4 kurtarıcı vinç aracı ve 122 personel görev yapacak.  Köy yollarını açık tutmak için 142 kepçeli traktör görevlendirilirken, 11 vinç ve kurtarıcı da görev başında olacak.

ALO 153, 7/24 İHBARLARA ANINDA YANIT VERECECEK

İBB Alo 153 Çözüm Merkezi, telefon ve bilgisayar başında vatandaşların taleplerini yakından takip edecek.  İstanbulluların ALO 153’ e ileteceği ihbarlar, anında ilgili birimi aktarılacak. Ara arterler, kaldırım ve yollarda yaşanan aksaklıklar ilçe belediyelerine iletilecek.

TRAFİK IŞIKLARINA ÖZEL ÖNLEM

İBB ekipleri, trafikte yaşanması muhtemel aksaklıkların önüne geçmek için 42 araçla sinyal bakım onarımı için tüm gün sahada olacak. Toplu Ulaşım Denetim Yönetim Merkezi (TÜHİM) komutasında minibüs, taksi ve deniz taksilerdeki ulaşımın aksamaması için araçların iç ve dış kameraları canlı izlenecek.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.