Jeopolitik gerilim ve fiyat kartelinde petrol konsepti

Güncel


Jeopolitik riskler… Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme tehdidinin canlı olduğu ve taraflar arasında güç mücadelesinin sıkılaştığı bir ortamda Rus petrol ve gazına büyük ölçüde bağımlı olan Avrupa enerji piyasasındaki büyük aksama potansiyeli müttefikleri yeniden durum değerlendirmesi yapmaya itmektedir. 

 

Rusya’nın enerjideki rolü… Rusya, fosil yakıtlar açısından muazzam bir kaynak. Elindeki enerji rezervleri de onu çok üst düzey stratejik bir noktaya koyuyor. Dünyanın üçüncü en büyük petrol üreticisi ve ikinci en büyük doğal gaz üreticisidir. Bütçe gelirlerinin yaklaşık %40’ı enerjiden geliyor. Mevcut jeopolitik çatışmanın yüksek riskleri göz önüne alındığında, doğal gaz, petrol ve fosil yakıt türevli ürünlerin arzındaki kesintiler göz ardı edilemez. Rusya şu anda günde yaklaşık beş milyon varil petrol ihraç ediyor ve bunun yarısı Avrupa’ya teslim ediliyor. Rusya sık sık enerji kaynaklarını jeopolitik bir silah olarak kullanmak gibi bir tehdidi yapabilir durumda ve enerji konusundaki taktiksellik, özellikle Avrupa’ya olan gaz akımını kolaylaştırmak için düzenlenen NordStream 2 gibi oluşumlara zarar verebilir. Olası bir enerji kesintisi fursayını, Rusya derin bir ambargo/yaptırım kıskacına alındığında göreceğiz.

 

Kremlin, son yıllarda bütçesini düşük petrol fiyatı beklentisiyle muhafazakar bir şekilde oluşturmaktadır. Bu, Putin yönetiminin 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinin ardından uygulanan ekonomik yaptırımların etkilerinden büyük ölçüde izole etmesine yönelik bir strateji…

 

sg2022020734207

Brent ve WTI petrol fiyatları (2014 – 2022)… Kaynak: Bloomberg

 

Avrupa Rus enerjisine ne kadar bağımlı? Rusya, kış ısıtmasının yanı sıra elektrik üretimi ve endüstriyel üretim için kullanılan Avrupa doğal gaz tüketiminin yaklaşık üçte birini sağlıyor. Avrupa Birliği (AB) de, bloğun en büyük tek enerji kaynağı olan ham petrol ithalatının dörtte birinden fazlası için Rusya’ya yöneliyor. Portekiz ve İspanya çok az Rus enerjisi kullanırken, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, doğalgazının yarısından fazlasını ve ham petrol arzının %30’undan fazlasını Rusya’dan alıyor. Fransa, elektriğinin çoğunu nükleer enerjiden sağlıyor, ancak fosil yakıt ihtiyaçlarını karşılamak için hala Rus ithalatına güveniyor.

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.