Jeopolitik riskler piyasaları etkisi altında tuttu

Güncel


ABD’den Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına ilişkin tarih verilmesi piyasaları tedirgin ederken, Rusya’nın bölgedeki tatbikatın bitmesi ardından kuvvetlerini geri çekmeye başladığını açıklaması geçici iyimserlik yarattı.

Ardından ABD, Rusya’nın kuvvetlerini geri çekse de, yerlerine takviyeler geldiğini açıklaması korkuyu tekrar ön plana çıkardı. Son olarak Perşembe günü ABD’den yapılan açıklamada Rusya ve ABD Dışişleri Bakanlarının gelecek hafta bir araya geleceği açıklandı. Bu açıklama piyasadaki panik havasını bir miktar da olsa azalttı.

“FOMC üye açıklamaları ve toplantı tutanakları”

FOMC toplantı tutanaklarında tehlikeli bölgeye ulaşan enflasyon vurgulanırken, bununla mücadele etmek için hızlı bir faiz politikası uygulanması gerekebileceği yönünde açıklamalar yer aldı. Açıklamalara göre bilançonun daraltılmasına yönelik kararların faiz artışından sonra alınması gerektiği vurgulandı.

FOMC üyesi Bullard da hafta içinde yaptığı açıklamalarda hızlı faiz artışının gerekliliğini vurguladı. Bullard bu tür bir yaklaşımın resesyona yol açma riskinin olmadığını, beklentilerin tahvil piyasasında fiyatlandığını belirtti.

FOMC üyesi Mester da Bullard’a benzer şekilde açıklamalar yaparak, bilançonun daraltılmasının hızlı şekilde olması gerektiğini ekledi.

“TCMB faizi değiştirmedi”

TCMB Perşembe günü gerçekleştirdiği para politikası beyanatında bir hafta vadeli repo faiz oranını 14%’te sabit bıraktığını açıkladı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Blinken – Lavrov buluşması”

ABD’den yapılan açıklama önümüzdeki hafta Rusya ve ABD Dışişleri Bakanlarının Avrupa’da buluşacağı yönünde. Buluşma yaptırım ihtimalinin yoğunlaştığı hafta için kritik başlıklardan biri olabilir.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.