Karaca: “Sorumlular üç maymunu oynuyor”

Güncel


Cumhuriyet Halk Partisi, günlerdir elektriksiz bırakılan Isparta’da yaşanan enerji krizini CHP İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, Genel Başkan Yardımcıları Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ile Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM İdare Amiri ve Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Gönen Belediye Başkanı Osman Kesmez katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında liyakatsız ve beceriksiz AKP yöneticilerinin kenti kaderiyle başbaşa bıraktığına dikkat çekildi:

NEREDEYDİNİZ?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmiş olsun mesajlarını paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Meteoroloji tarih ve saat belirterek böyle bir yağışın geleceğini haber vermişti. Isparta’yı yöneten Belediye Başkanı, Vali, iktidarın milletvekillerine soruyorum: Neredeydiniz? Bu kadar mı gerçeklikten kopuk sunuz? Bilimden yoksunsunuz? Eğer meteorolojik veriler dikkate alınsaydı, Perşembe gününden önce kriz masası kurulacak, Isparta’nın dört bir yanında jeneratörler, karla mücadele araçları bekleyecekti. Elektriğe, bağlı cihazlara, doğalgaza ihtiyacı olan hastalar, kronik hastalar hem soğuktan hem hastalıktan korunmak için tedbirlerin alınmış olduğunu görecekti.

BIRAKIN “ŞOV”U!

“Tedbirsizlik ve beceriksizliğin 4 gündür mağdur bıraktığı Ispartalı yurttaşlarımız karakışta elektriksiz. Sorumlular üç maymunu oynuyor, sadece şov yaparak yaşanan doğal felakete “bereket” diyerek milletle alay ediyor.” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın 4 gün sonra Isparta’ya gelmesini eleştirdi, göz göre göre gelen felakette yurttaşların haklarının gasp edildiğine dikkat çekti: Isparta’yı liyakatsızlık yüzünden kaderiyle başbaşa bıraktılar. Saraydaki tek kişilik hükümete soruyorum: Enerji Bakanı neden 4. gün geldi? Bakanın görevi, karla mücadele eden araçların başında bekleyip şov yapmak değildir. Bakanın görevi, önceden tedbirlerin alınıp alınmadığını, enerjide arz güvenliğinin garanti altına alınıp alınmadığını, özelleştirme adı altında enerji kaynaklarını yandaşlara peşkeş çektiklerinde kontrollerinin ve bakımların yapılıp yapılmadığını denetlemek olmalıydı.

SUÇ KAR YAĞIŞINDA DEĞİL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “İktidar suçu kar yağışına attı. 500 bin nüfuslu Isparta’yı karanlıkta bırakan kar yağışı değil, Isparta’yı elektriksiz bırakan iletim ve dağıtım hatlarının hala yerin üstünde olması. Başka bir deyişle özelleştirilen dağıtım şirketlerinin gerekli yatırımı yapmaması.” Değerlendirmesinde bulundu ve acilen seçim çağrısı yaptı.

SERALARDA, DEPOLARDA, HAYVANCILIKTA HASAR BÜYÜK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve Antalya Milletvekili Cavit Arı ile birlikte Fatih ve Batıkent Mahallelerinde yerinde ziyaretlerde yer alan CHP Isparta İl Başkanı Hikmet Yalım Halıcı, Batıkent’in dışında da büyük zararlar olduğuna dikkat çekti; “Seralar, elma depoları, soğukhava depoları hasar gördü. Hayvancılıkla uğraşanların çatıları çökmüş durumda. 200-300 bin zararı olan var.” dedi.

HİZMET KUSURU VARDIR

Antalya Milletvekili Cavit Arı, hatların düzgün yapılmamış olması nedeniyle bu sorunlar yaşandığını hatırlattı: “İlgili firma hizmet kusuru nedeniyle ve bundan kaynaklı hasarlar nedeniyle vatandaşa zararlarını ödemekle mükelleftir. Vatandaşımız da zararın giderilmesi yönünde beklenti içindedir.”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.