Karadeniz, Adana’da balıkçılar ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi

Güncel


Adana’da temaslarda bulunan Karadeniz Adana’daki sorunları dile getirdi. Karadeniz yaptığı açıklamada; ”Genel Merkezimizce, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği görev kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. İl Başkanımız Mehmet Çelebi, Adana Milletvekillerimiz Müzeyyen Şevkin ve Orhan Sümer, Karataş İlçe Başkanımız Cengiz Şimşek, Yumurtalık İlçe Başkanımız Erdinç Altıok, İl Başkan Yardımcılarımız Cahit İncefikir, Halit Atik, Özgür Altıok ve Adana Disiplin Kurulu Başkanımız Ramazan Atikaslan’ın katılımlarıyla Adana Su ürünleri Fakültesi Dekanlığı, Karataş Su ürünleri Kooperatifi ve Yumurtalık’ta balıkçılarımızla sektör temsilcilerimizle bir araya geldik. Burada da Denizcilik Bakanlığı’nın gerekliliğini bir kez daha anladık. Çok yüksek su ürünleri potansiyelimiz var yapılan bir tek şey yok. Üniversite ile özel sektörün bağları zayıf yapılacak detaylı bir çalışmayla bu potansiyeli açığa çıkarabilir, çok sayıda vatandaşımızı da istihdam edebiliriz. Su ürünleri mühendisleri ötekileştirilmiş, iş olanağı olmadığından gençlerimiz artık tercih etmiyor. Bu mühendis arkadaşlarımızın imza yetkisi bile yok. Bunlar yasal düzenlemelerle hayata geçecek çok basit çözümler fakat ne yazık ki burada da balıkçılar unutulmuş, iktidar denize sırtını dönmüş. Özel şirketlere verilecek parayı üniversitelere aktarsanız bilimle akılla yürütülse bu süreç çok daha başarılı olacağız, su ürünleri çeşitliliğini arttıracağız.Devletin artık bu fakültelerle proje yürütmesi elzem, doğa elden gidiyor deniz elden gidiyor”dedi.

Karadeniz konuşmalarının devamında Karataş’ın Adana’da denize açılan penceresi olduğu belirterek;” Karataş çoğunluğu balıkçılıkla geçinen yaklaşık 5 bin vatandaşımızın ekmeğini denizden çıkardığı bir yerleşim alanımız. Kriz burada da yine balıkçı kardeşimi vurmuş, sezon bitmeden kontak kapatan çok sayıda balıkçımız var. Maliyetler yükseldi, fatura sürekli balıkçıya kesiliyor. Balıkçı kardeşim balıkçı olduğum halde ben balık yiyemiyorum, hallere yolluyorum diyor geçim sıkıntısı artık her yerde. Bu balıkçıya sahip çıkılması lazım, denizin balıkçılığın ve bu sektörün canlandırılması lazım. Kılıç balığı avcılığı için balıkçı kardeşim belge alıyor, ağ yaptırıyor sonra devlet bu avcılığı yasaklıyor. Siz balıkçı kardeşimle dalga mı geçiyorsunuz? Balıkçı mazot böyle devam derse seneye sezonda çalışamayız diyor bu insanların sesini duyun” cümlelerini kullandı. Yumurtalık’ta da balıkçının büyük sıkıntıları olduğunu belirten CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz;” Balıkçı artık isyan etme noktasına gelmiş geçim sıkıntısıyla mı uğraşacak denize mi açılacak? Her şeyin maliyeti arttı. Balıkçı kardeşim Yumurtalık’ta diyor ki böyle giderse denize çıkamayacağız. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balıkçılık bitiyor deniz elden gidiyor. Ne yazık ki iktidar temsilcileri bu sorunları sümen altı ediyor duymamazlıktan geliyor.Yumurtalık’ta yıllardır yapılmayan projede kalan liman projesi var. Neden yapmıyorsunuz? Balıkçının av sahası daraldı balıkçı hareket edemiyor neden görmüyorsunuz? Balıkçıyı ancak ceza kesmek için hatırlayan bir iktidar var balıkçıyı ağır cezalarla karşı karşıya bırakan balıkçılığı bitirmeye çalışan bir iktidar var. Gelin Yumurtalık’a balıkçı kardeşlerimi dinleyin sorunları görün bu insanlar için harekete geçin. Denizlerimizi balıkçılarımızı kurtaralım. Siz yapmazsanız da biz iktidarımızda Denizcilik Balıkçılık Bakanlığı’nı kuracağız bu sorunları balıkçılarımızla sektör temsilcilerimizle oturup çözeceğiz. Türkiye’nin en güvenli limanı biz olacağız” sözleri ile cümlelerini sonlandırdı.

 

Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.