Karaismailoğlu: Yılda 80 milyon TL tasarruf sağlayacağız

Güncel


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde bulunan ve yaklaşık 50 dakikada geçilebilen KazF Dağları rampalarının tüneller sayesinde 5 dakika gibi kısa bir sürede geçebileceğine dikkati çekti ve “Güzergahtaki trafik kalitesi ve emniyeti de önemli oranda artacak. Yol ve tünellerimizin tamamı hizmete açıldığında mevcut yol 2,5 kilometre daha kısalarak, 9,5 kilometreye düşecek. Böylece; bir yılda ortalama 80 milyon lira tasarruf sağlayacağız” dedi. Karaismailoğlu, tünellerin isimlerinin ASOS ve Troya olarak değiştirildiğini de duyurdu.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çanakkale Ayvacık-Küçükuyu Yolu T-2 Tüneli Işık Görme törenine katıldı; “Ulaşım yatırımlarımız adına Çanakkale’de tarihi günlerden birini daha yaşıyoruz. Başta Çanakkale ve Balıkesir olmak üzere, bölgeyi etkileyen, Ayvacık-Küçükkuyu Yolu üzerindeki T-2 Tünelimizdeki kazı çalışmalarını tamamladık. Artık tünelimiz de ışığı görüyoruz. Bölgemizdeki turizmin canlanmasıyla, ticaretin artmasıyla araç trafiği de arttı. Trafik sıkışıklığını ortadan kaldırıp; konforlu, güvenli bir seyahat için Çanakkale’yi İzmir’e bağlayan kuzey-güney aksının, bölünmüş yol olarak tek bölümü konumundaki yaklaşık 10 kilometrelik Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapım çalışmalarımız hızla devam ediyor. Onlarca keskin virajı barındıran ve toplam uzunluğu 5 bin 710 metre olan çift tüp iki adet tünel inşa ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

80 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ

 

Bin 700 metrelik T-1 Tüneli’nde nihai beton kaplama seviyesini geçtiklerini aktaran Karaismailoğlu, 4 bin 17 metrelik T-2 Tünelinde ise ışığın görüldüğünü söyledi. Tünelleri ve yolları barındıran bu projenin, Çanakkale ve İzmir ulaşımının lojistik karayolu altyapısını da güçlendireceği için son derece önemli olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde bulunan ve yaklaşık 50 dakikada geçilebilen Kaz Dağları rampalarını tünellerimiz sayesinde 5 dakika gibi kısa bir sürede geçebileceğiz. Tünel ve yollarımız tamamlandığında, öncelikle trafikte can ve mal güvenliğini temin edecek.  Bölgenin turizm, ticaret ve sosyo-ekonomik gelişimine olumlu etki edecek. Zamandan ve akaryakıttan tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine önemli katkıda bulunacağız. Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ve tünellerimizi, hizmete açtığımızda; Çanakkale-İzmir ve Çanakkale-Balıkesir yolu bölünmüş yol standardına kavuşacak. Kaz Dağlarında özellikle yazları yoğun trafik, kış aylarında da mevsim şartları nedeni ile yaşanan zorluklar tamamen ortadan kalkacak. Güzergahtaki trafik kalitesi ve emniyetini de önemli oranda sağlamış olacağız. Yol ve tünellerimizin tamamı hizmete açıldığında mevcut yol 2,5 kilometre daha kısalarak, 9,5 kilometreye düşecek. Böylece; bir yılda ortalama olarak zamandan 72 milyon lira, akaryakıttan 8 milyon lira olmak üzere 80 milyon lira tasarruf sağlamış olacağız. Ayrıca, yıllık 3 bin 65 ton karbon salınımının önüne geçeceğiz. Bu hattımızın hizmete girmesinin bir başka önemi de 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte, kıtalar arası karayolu bağlantısıyla artacak trafik yoğunluğuna da cevap vermiş olacağız.”

 

KONUŞMAKLA HİÇBİR ŞEY ELDE EDEMEYECEKLERİNİ ÖĞRENMELERİ GEREKİYOR


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.