Kıymetliler iki ayın zirvesinde

Güncel


Altın önceki seansta kıymetliler rallisine katılamamasının ardından, dünkü seansta bu arayı kapatma arzusuyla hareket ederek yüzde 1’in üzerinde değer kazandı. 1813 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu pozitif seyir içerisinde olduğu bir günü yaşadı. Ukrayna ile Rusya arasındaki jeopolitik gerginlik sürerken, ABD Başkanı Joe Biden’nın Rusya’nın Ukrayna’ya gireceğini söylemesinin ardından kıymetlilerdeki hareketlenme yukarı yönlü oldu. Seans içinde 1843 dolar/ons seviyesine kadar uzanan sarı maden son iki ayın en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Seansı ise 1840 dolar/ons seviyesinden yapana sarı maden, yüzde 1,5 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Gümüş dünkü seansta 24 dolar/onsun üzerine kadar uzanırken, son iki ayın en yüksek seviyesinde yeni zirve kaydetmiş oldu. 24,15 dolar/ons seviyesinden güne günü tamamlayan beyaz maden yüzde 2,9 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin 982 dolar/ons seviyesinden güne başlarken, iki ayın ardından 1000 dolar/onsun üzerine geri döndüğü bir seansı yaşadı. 1027 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan platin yüzde 4,6 kazancı hanesine yazdı.

 

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olduğu günde, 2000 dolar/onsun üzerini test etti. 1907 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, 1997 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlarken önceki güne kıyasla yüzde 5,1 kazanç elde etmiş oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, dünkü seansta işlemler 3 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim açısından ortalama sayılacak bir gün geride kalırken toplamda 1.555 kg altın ve 7.012 kg gümüş işlemiyle gün tamamladı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.