Küresel piyasalar Ukrayna-Rusya gerginliğinin baskısı altında

Güncel


Bir yandan enflasyon endişeleriyle oluşan faiz artırım baskısı diğer yandan arka arkaya büyüme beklentilerinde gelen aşağı revizyonlar para politikalarının yönü konusunda kafa karışıklığına neden olmaya devam ederken Ukrayna-Rusya özelinde yükselen jeopolitik risk küresel piyasalar üzerinde kısa vadede en etkin baskı unsuruna dönüşmüş durumda

Global ölçekteki düşük risk iştahına karşın BİST orta vadeli trend desteği (1965) üzerinde tutunma çabasını sürdürüyor. Dün de satışları bu seviye üzerinde karşılamayı başaran endeks bu hafta içerisinde bilançoların desteğiyle görece güçlü görünümünü korumaya çalışacaktır Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Japonya’nın 4.Çeyrek GSYİH Değişimi verileri ile başladığımız bugünkü ekonomik takvimde, günün devamında; Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişimi ve ZEW Endeksleri(özellikle Almanya) ve ABD’nin Üretici Fiyat Endeksi rakamlarını da takipte olacağız.

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Geçtiğimiz Cuma akşamı Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin artan tansiyon, yeni haftanın ilk işlem gününde de devam etti. G7 Maliye Bakanları toplantısı sonrasında gelen ortak açıklamada: Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırması durumunda, hızlı ve ağır yaptırımlara maruz bırakılarak çok büyük ekonomik sonuçlar ile karşılaşacağı konusunda uyarıldığı belirtildi. Rusya tarafı ise; Baltık ülkelerinin çağrısı ile yapılacak Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı(AGİT) toplantısına katılım sağlanmayacağını belirtirken, bazı Rus Milletvekillerinin; Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı toprağın (Luhansk ve Donetsk), bağımsız devletler olarak tanınması için Dışişleri Bakanlığı’na karar sunduğunun belirtilmesi kritikti. Yine, ülkenin Interfax haber ajansının; Rusya karasularına yasadışı giren gemi ve denizaltılara –Putin’in onay vermesi halinde- ateş açılacağına dair haber akışı da endişeleri artırdı.

Avrupa Borsaları önderliğinde endeksler düşüş gösterirken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un: ABD ile bir anlaşma sağlanamamasına karşın, yapıcı bazı ifadeler nedeniyle ilerleme olasılığı gördüklerine dair açklaması ve Lavrov’un, Putin’e; batılı ülkelerle görüşmeleri devam ettirmesi yönünde verdiği önerinin, Putin tarafından kabul edildiğine dair haber akışları piyasalarda risk alma iştahına bir miktar olumlu yansıdı.

Akşamüzeri açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin: Ukrayna’nın, NATO’ya katılmak istediğini yinelemesi yeniden tedirginliğe neden oldu. Ayrca, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın; kendi vatandaşları için Belarus ve Moldova’yı terk etme çağrısında bulunması ve Kiev’deki büyükelçiliğin kapatılması konusunda haber akışları da Ukrayna’ya yönelik bir Rus saldırısı ihtimalinin güçlü olduğunu gösterir nitelikteydi. Keza, Beyaz Saray Sözcülerinden Karine Jean-Pierre de, dün akşam yaptığı açıklamada; Ukrayna’ya yönelik Rus saldırısının her an başlayabileceğini söyledi ve risk alma iştahı tekrardan daraldı.

Diğer yandan, geçtiğimiz Perşembe günü ABD’de açıklanan TÜFE rakamları sonrasında Fed’in muhtemel hızlı sıkılaştırmasına dair artan endişeler de gündemin bir diğer önemli başlığıydı. Kansas City Fed Başkanı Esther George, yaptığı açıklamalarda: Fed’in, enflasyonu durdurmak için varlık satışlarına daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini söyledi. Mart ayında yarım puanlık faiz artışına yönelik piyasa beklentilerinin Fed tartışmalarına zemin hazırladığını ve planlanan toplantılar dışında faiz oranlarını yükseltmesine gerek olmadığını belirtti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da, Fed’in gerekirse varlık satışlarına hazırlıklı olması gerektiğini vuguladığı konışmasında: Fed’in faiz artışı zamanlamasının Powell’a bağlı olduğunu söyledi. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise: yüksek enflasyon ve temel olarak güçlü ekonomi ile istihdam piyasası karşısında, Fed’in faiz politikasını normalleştirmeye başlamasının vaktinin geldiğini söyledi

Avrupa Merkez Bankası(ECB) adına konuşan Başkan Lagarde: “Muhtemelen enflasyon yakın gelecekte yüksek kalacak. Enerji fiyatları enflasyondaki artışın ana nedeni olmaya devam ediyor. Enerji maliyetleri de birçok sektörde fiyatları yukarı çekiyor. Net varlık alımlarımız bitmeden faiz artırımı yapılmayacak. Politikamızda yapılacak herhangi bir ayarlama aşamalı olacak” dedi.

Jeopolitik Risklerin Yanı Sıra; Euro Bölgesinin GSYİH, ABD’nin ÜFE Rakamları da Önemli Olacak!


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.