Liselerarası robot yarışmasının İstanbul etabı tamamlandı

Güncel


Dünya çapında her yıl 33 ülkeden 100 bine yakın öğrenciyi ağırlayan uluslararası robot yarışması 30 yılı aşkın süredir öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini artırmak üzere ABD’de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC), son 8 yıldır ülkemizdeki liseli gençlerin STEM+A (Science, Technology, Engineering. Mathematics + Art) bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanlarında liderlik yeteneklerini, geliştirmelerine destek oluyor. Türkiye’de Fikret Yüksel Vakfı tarafından organize edilen liselerarası global robot yarışması FRC etkinliğinin ilk ayağı İzmir’de 4-6 Mart tarihleri arasında düzenlendi.

Yarışmanın 15-17 Mart tarihlerinde Volkswagen Arena’da İstanbul ayağının gerçekleştirilmesiyle birlikte ABD’deki global organizasyona katılacak diğer takımlar da belli oldu. Türkiye’den 44; İsviçre, Endonezya, Brezilya ve Kazakistan’dan birer takım ile toplam 4  takımın yarıştığı tema sponsorluğunun BOEING olduğu etkinliğin bu yılki teması “Rapid React (ulaşım ve taşımacılık) olarak belirlenmişti. Türkiye’de bu yılki toplam takım sayısı 107’ye ulaştı ve Türkiye, 2020 ile 2022 yılları arasında dünyada FRC kapsamında hızla büyüyen ülke oldu.

TurkNet’in iletişim tarafında destek verdiği etkinlikte, robotlarını tasarlayarak yarıştıran takımlar, aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışmaları ile topluma fayda sağlayacak fikirler üretti. İki Regional’da kıyasıya mücadelenin gerçekleştiği ve 18 – 20   Mart arası Bosphorus Regional olarak devam ediyor. Liseli takımlar hem mekanik hem de sosyal alanda olmak üzere toplam 12 takım dünya şampiyonasına gitmek için hak kazanacak.

Kargo taşıma yarışması soluk soluğa geçti

Rapid React oyununda üç ittifak, taşınacak kargoları işlemek için mücadelelerini ortaya koydu. İttifaklardan, kendilerine ait kargoları toplayıp aktarma merkezine yerleştirerek, kargoları işlemeleri istendi. Yarışma başlangıcından 15 saniye sonra oyuncular, kargo toplama ve yerleştirme çabalarına terminallerinden yardım etti. Maçların son anlarında, ittifak robotları taşınmaya hazır olmak için kendi hangarlarına hücum etti.

Istanbul Regional kazananı Şişli Teknik Meslek Lisesi de ABD’de Türkiye’yi temsil edecek

20-23 Nisan tarihlerinde ABD’nin Houston şehrinde düzenlenecek uluslararası şampiyonaya katılma hakkı kazanan takımlar da belirlenmiş oldu:

İzmir Regional’da 4th Dimension (İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi), yarışmanın en prestijli ödülü olan Chairmans Award”ı kazandı. X-Sharc (SEV Amerikan Koleji), Sneaky Snakes (Topluluk Takımı), ConquEra (Manisa Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi) takımları ise Amerikada Türkiyeyi temsil edecek ilk dörtlüdeki yerini aldı.

İstanbul Regional’da ise “Chairman’s Award”u kazanan Adroit Androids (Bahçeşehir Anadolu Lisesi) ve Cymurghs (Topluluk Takımı) oldu. Cartesian Robotics (ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Ankara Lisesi) ve IstanBULLS (Şişli Teknik Meslek Lisesi), takımları da Amerika’da Türkiye’yi temsil edecek.

Bosphorus Regional kazananları da 20 Martta belli olacak.

“TurkNet olarak gençlerimizin yanındayız”


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.