Meta Platforms’un beklentilerin altında kalan finansalları

Güncel


Bu sabah Nasdaq vadelisi %2 civarında düşüş sergiliyor. Meta Platforms’un (eski adı Facebook) beklentilerin altında kalan finansalları ve yine beklentileri karşılamayan ileriye yönelik projeksiyonlar Nasdaq vadelisindeki düşüşün ana nedeni. Diğer yandan, Avrupa vadelilerinde yatay seyir hakimken, Asya’da karışık bir görüntü var. Asya tarafında, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi hafif artıda. BIST100 endeksi ise güne yatay bir görüntüyle başlayabilir. Dün Garanti BBVA’nın finansalları iyi gelse de, Akbank’a göre daha ihtiyatlı 2022 yılı beklentileri paylaşması bankacılık sektöründe kar satışlarına yol açabilir. Dün bankacılık endeksi (XBANK) %2,7 oranında prim yapmıştı. Bankacılığa gelebilecek olası kar satışları ile çıkacak para tekrar sanayiye girebilir. Bu da BIST100’de bant hareketinin sürmesiyle sonuçlanabilir. Bugün yurtiçinde ocak ayı TÜFE verisi izlenecek. Enflasyonun bu ay da yüksek gelmesi bekleniyor. Yurtdışında ise BoE, ECB toplantıları ile ABD’de PMI’lar başta olmak üzere bazı makro veriler takip edilecek. Dün ADP özel sektör istihdamının zayıf gelmesinin ardından bugünkü veriler önemli. Bu arada Doğu Avrupa’daki askeri hareketlilik Ukrayna – Rusya arasındaki jeopolitik risklerin sürdüğüne işaret ediyor.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 

 


 

     

MAKROEKONOMİ

   
Ticaret Bakanlığı tarafından ocak ayı geçici dış ticaret verilerine göre ocak ayında ihracat 17,6 milyar USD’ye geriledi, ithalat da 28 milyar USD’ye ulaştı. Dış ticaret açığı ise aralık ayındaki 6,8 milyar USD’den ocak ayında 10,4 milyar USD’ye yükseldi. Geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığında ise ihracat %17,3 artarken, artan enerji ithalatının etkisiyle ithalat %55,2 arttı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayınlanan verilere göre otomotiv sektörü satışları ocak ayında aylık %38,7 (yerli üretim satışlar -%46, ithal satışlar -%31) sert düşüş sergiledi.  Ocak ayları genel olarak kampanyaların etkisiyle yıl sonu sonrası satışlardaki düşüşün öne çıktığı bir dönem olmakta. Satışlara yıllık olarak baktığımızda aralıktaki %40 düşüş ardından %13 ile daha sınırlı düşüş görüyoruz. Ocak ayının ortalarında, sıfır araçlara yönelik ÖTV matrah limitlerinde değişikliğe gidilmiş ve bu kapsamda otomobil fiyatlarında modeller bazında belirli oranlarda indirimler gözlenmişti. Söz konusu düzenlemeyle getirilen fiyat avantajı baskıyı sınırlı azaltmış olabilir ki yurt içi satışların geçen seneki ocak ayının üzerinde kaldığını görüyoruz.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.