Mobil cihazları doğru kullanarak eklemlerinizi koruyun

Güncel


YAZI YERİNE SESLİ MESAJI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ

Uzun mesajlar yazmak yerine sesli mesaj göndermenin, telefondan kaynaklanan eklem hastalıklarını önlemede etkisinin bulunacağını anlatan, Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr.İlknur Topal, “Telefon kullanım süresini kısıtlayın. Akıllı telefonda konuşurken kulaklık kullanın. Parmaklarınızda uzun süre cep telefonu veya tablet gibi elektronik eşya tutmayın. Bir yere koyun veya dayayın. Cep telefonunuzu iki elle tutmalı veya bir yere koymalısınız. Tek elle tutup baş parmakla kaydırma hareketi yapmak bu sorunların başlıca tetikleyicisidir. Devamlı aynı parmak hareketlerini yapmak zorundaysanız her 20 dakikada 5 dakika parmaklarınızı dinlendirin. Bilgisayar ve mause kullanırken dirseğinizin altına dirsek pedi koyun.” tavsiyelerini verdi.

BAŞPARMAK AĞRISI ŞİKAYETLERİ ARTIYOR

Özellikle pandemi sonrası birçok kişi el bilek veya dirsekte ağrı ve uyuşma şikayetiyle doktora müraacat ettiğini aktaran Topal, “Yapılan bir değerlendirmede yoğun cep telefonu ve bilgisayar kullanım sonrası yüzde 43 oranında başparmak ağrısı şikayeti olduğu gösterilmiştir. En yaygın şikayetler elde başparmakta ağrı veya özellikle yüzük ve serçe parmaklarında görülen uyuşmadır. Hatta bu duruma popüler bir isimlendirme yapılarak “metin pençesi” ve “cep telefonu dirseği” denilmeye başlandı” açıklamalarını yaptı.

Yoğun cep telefonu kullanımı nedeniyle oluşabilecek hastalıklardan bahseden Topal, ”Son dönemde karşımıza daha sık çıkan ‘Metin Pençesi ve Cep Telefonu Dirseği’ gibi rahatsızlıklar akıllı telefonlardan kaynaklanıyor. Sürekli oyun oynama, kaydırma ve mesajlaşmadan dolayı tüm parmaklarda kramplar ve kas ağrısı oluşuyor. Tıbbi karşılığı ise “kübital tünel sendromu” dur. Kübital tünel sendromunda küçük parmakta ve yüzük parmağının yarısında uyuşma veya ağrı veya karıncalanma görülüyor. Bunlar, hislerinin ulnar sinirin sıkışma altında olduğunu gösterir. Bazı insanlar daha dar bir kübital tünel veya herkesin sahip olmadığı biraz ekstra kasla doğarlar. Bu soruna yatkınlığı olan bir kişi, dirsek ekleminin uzun süre 90 derecenin üzerine durmasıyla ulnar sinir sıkışır ve uyuşma şikayeti başgösterir.  Bu durum yoğun cep telefonu kullanımı nedeniyle artıyor olabilir” bilgisini verdi.

SİNİR SIKIŞMASI KRONİKLEŞMEDEN TEDAVİ EDİLMELİ

Akıllı telefon kullanımıyla daha az ilişkili olsa da karpal tünel sendromunun da görülebileceği hakkında uyarıda bulunan Topal, şunları kaydetti;

“Baş parmak işaret ve orta parmakta karıncalanma ve uyuşma bu sendromun bulgusudur. Parmak hareketleri ağrılıdır, şişme ve sabah sertliği görülebilir. Sinir sıkışmalarının yanı sıra tekrarlayan parmak kaydırma hareketi, uzun süre metin yazmaya bağlı olarak en sık başparmakta olmak üzere parmakların tendon ve kılıflarında aşırı kullanıma bağlı ödem ve hasara bağlı tendinit gelişebilir. İlaç tedavisi, buz uygulaması ve fizik tedavi olmlu etki gösterebilir. Durum kronikleşirse tedavisi biraz daha zorlaşabilir.”

UYUŞMAYI AZALTMAK İÇİN B12 TAKVİYESİ

B12 vitamini desteği uyuşma şikayetini azaltabileceği bilgisini vererek emg ve tanı sonrası tedavi yöntemlerinden bahseden Topal, sözlerini şöyle sonlandırdı;

Hafif kübital tünel sendromu vakaları, basıncı dirsekten uzak tutarak, kemiği dirseği aşırı bükmekten kaçınmak için bir dirsek pedi veya bir atel takarak koruyarak tedavi edilebilir. Hafif-orta dereceli vakalarda ise fizik tedavi faydalıdır. İleri derecede sıkışma olması durumunda ise ameliyat önerilir. Karpal tünel hafif vakalarda bilek ateli, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar veya kortikosteroidler kullanılabilir. Hafif-orta dereceli vakalarda ise fizik tedavi faydalıdır. İleri derecede sıkışma olması durumunda ise ameliyat önerilir.


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.