Modalife’ın hedefi daha yeşil bir gelecek

Güncel


2016 yılında ‘Biyokütle İzin Belgesi’, 2021 yılında ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazanan Modalife, Modalife Plastik Fabrikası bünyesindeki Geri Dönüşüm Tesisi ile de sektörünün öncüsü. Modalife, 2022 yılında da çevre ve ekonomi için değer üretmeye kararlı 

Tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerini her zaman göz önünde bulundurup, bu ihtiyaç ve beklentileri kalite, tasarım ve konforun ulaşılabilir halini sunarak karşılayan Türkiye’nin önde gelen mobilya üreticisi Modalife, sürdürülebilir bir gelecek için yaptığı çalışmalarla da ilklere imza atıyor. 

‘Biyokütle İzin Belgesi’nin’ Ardından ‘Sıfır Atık Belgesi’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde; doğal kaynakları verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri kazanmak için başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, sektöründe ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan ilk firma olan Modalife, çok önemli projelerle yeşil bir gelecek inşasına katkılarını sürdürüyor. 

2021 yılı Ocak ayı itibariyle Sıfır Atık Sistemine dahil olan Modalife fabrikalarında tüm çalışanlar bilgilendirilirken atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda eğitimler veriliyor. Çalışma alanlarına geri dönüşüm kutuları yerleştirilirken 2022 yılında da çevreye artı değer katmak adına Sıfır Atık ile ilgili yeni hedefler planlanıyor. 

2016 yılında ‘Biyokütle İzin Belgesi’ alan sektördeki ilk firma olan Modalife’ta, üretimden çıkan talaşlar silolarda toplanıp ısınmada kullanılırken sünger artıkları da kırpılıp kırlentlerin doldurulmasında değerlendiriliyor. Tekstil atıklarının azaltılması için yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda firenin yüzde 10 seviyesine inmesi, çevre açısından başka bir sevindirici gelişme. Tekstil atıkları ayrıca BAŞTAŞ Çimento’ya yakıt olarak veriliyor. 

Dünya Standartlarında Bir Geri Dönüşüm Tesisi 

Ar-Ge ve tasarımdan üretim ve paketlemeye, tüm çalışmalarını Kırıkkale’de 150 bin metrekarelik kapalı alana yayılı beş üretim tesisinde gerçekleştiren; 2 bin 200’ün üzerinde kişiye doğrudan istihdam sağlayan Modalife’ta plastik atıklar ise geri dönüşüm fabrikasına gönderiliyor. Yaklaşık 230 milyon TRY (18 milyon dolar) tutarında yatırımla hayata geçen Modalife Plastik Fabrikası, plastik hammadde ihtiyacının tümünü kendi bünyesindeki bu Geri Dönüşüm Tesisi’nden karşılıyor. Tesiste her gün doğaya atık olabilecek 32 ton plastik hammaddeye dönüştürülürken her gün 163 ailenin yıllık ihtiyacına eş değer enerji ve 106 varile eş değer petrolden tasarruf ediliyor. 

Sürdürülebilir bir gelecek için sanayide sıfır atık konusunda sektöründe öncü kuruluşlar arasında yer alan Modalife, dünyamıza ve insanlığa temiz yarınlar bırakmak için kendi bünyesinde hayata geçirdiği Geri Dönüşüm Tesisi’nde, saatte 2.4 ton hammadde dönüşümüyle yeşil bir gelecek hedefine katkı sunuyor. “-Modalife Plastik Fabrikası’nda üretimlerden kaynaklı aylık 4 bin 500 kg kağıt-karton atığın -Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nün faaliyete geçirdiği Sıfır Atık Projesi kapsamında- ilgili firmalara sevkiyatı yapılıyor; böylece atıkların geri dönüşümünü sağlanırken aylık 90 ağacın kesilmesinin önüne geçiliyor.

Her Yıl 12 Futbol Stadyumu Büyüklüğünde Bir Orman, Yarınlara Hediye

Modalife Plastik Fabrikası’nda, geri dönüşümle elde edilen plastik hammaddeyle oturma grupları, masalar, baza ayakları, kanepe ayakları, sehpa ayakları, kanepe köşe koruyucular, sandalye sırtları, sandalye ayakları, plastik bağlantı elemanları ve çeşitli sandalye üretimi gerçekleştirilirken üretimde ahşap sandalyelerin muadili konumunda bulunan plastik sandalyelere ağırlık veriliyor. Bir ağaçtan, yaklaşık 30 adet orta boyutta ahşap sandalye üretilebiliyor. Modalife Plastik Fabrikası’nda geri dönüşümlü malzemeden gerçekleştirilen günlük bin 200 adet plastik sandalye ile günde 40, yıllık bazda ise yaklaşık 12 futbol stadyumu büyüklüğündeki alan kadar ağacın kesilmesi engellenmiş oluyor. 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.