Muhasebe ve finans profesyonelleri iklim eyleminde de önemli rol üstlenecek

Güncel


Küresel muhasebe ve finans meslek kuruluşu ACCA ve Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) iş birliğiyle düzenlenen etkinlik online gerçekleşti.

ACCA ve Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) iş birliğiyle düzenlenen “Muhasebe,Finans ve Yatırımcı İlişkileri Profesyonellerinin İklim Eylemindeki Rolü” konulu etkinlikte, sektör profesyonellerinin iklim eylemi de dahil olmak üzere sürdürülebilirlik üzerinde olumlu etkileri olan iş kararlarını yönlendirebileceklerine dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) dair taahhütlerini açıklayan ACCA ve UN Global Compact imzalayıcısı ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını destekleyen Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) iş birliğiyle düzenlenen “Muhasebe, Finans ve Yatırımcı İlişkileri Profesyonellerinin İklim Eylemindeki Rolü” konulu etkinlik çevrimiçi yapıldı.

TÜYİD Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Holding İcra Kurulu Üyesi ve Mali İşler Başkanı Bora Yalınay ve ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz’ün açılışını gerçekleştirdiği etkinliğe katılan Birleşik Krallık Doğu Avrupa ve Orta Asya Ticaret Baş Müşavir Yardımcısı Jane Grady sürdürülebilir bir gelecek için Birleşik Krallık tarafından gerçekleştirilen uygulamalar ve Türkiye konulu bir konuşma yaptı.

ACCA Sürdürülebilirlik Başkanı Emmeline Skelton, Türkiye’nin de içinde yer aldığı “İklim Eylemi ve Muhasebe Mesleği: Sürdürülebilir Bir Gelecek İnşa Etmek” isimli küresel araştırma raporunu tanıttı. Emmeline Skelton, “ACCA olarak bu raporu, COP26 konferansına verdiğimiz destek kapsamında, finans ve muhasebe profesyonellerinin küresel öneme sahip bu gündem maddesine katkıda bulunmak için gerçekleştirdik” dedi.

ACCA’in Haziran 2020 tarihinde hayata geçen dünyanın ilk Yeşil Finans Eğitim Tüzüğü’nü (Green Finance Education Charter) imzalayan ilk taraflardan biri olduğunu hatırlatan ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı Filiz Demiröz, etkinlikteki konuşmasında şunları söyledi:

“İklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilirlik konuları hakkında ACCA olarak aday ve üyelerimize ihtiyacı olan mesleki ve teknik eğitim ve desteği sağlıyoruz.  Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği konusunda hazırlanan küresel mesleki araştırma raporları ve yayınlarını uluslararası kamuoyu ile düzenli olarak paylaşıyoruz. ACCA’in tüm değerleri, amacı ve stratejisi BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile yakından uyumlu. ACCA, Aralık 2020 tarihinde de Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına olan bağlılığını uluslararası kamuoyu ile paylaştı. 2030’a kadar net sıfır karbon hedefine ulaşmayı veya diğer bir tabirle Net Sıfır olmayı taahhüt etti. Net Sıfır karbon ekonomisine geçiş için gerekli düzenlemeleri ve raporlama uygulamalarını geliştirmeleri ve benimsemeleri için hükümetlere ve düzenleyici kurum ve kuruluşlara tavsiyelerde bulunmayı kabul etti. ACCA’in da sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile mücadelede alanına ilişkin 2 sertifika programı bulunuyor.”

ACCA İKLİM EYLEMİNDE GÖREV ALACAK MUHASEBE VE FİNANS

PROFESYONELLERİNE NELER ÖNERİYOR?

 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.