Neden yaşlanıyoruz?

Güncel


“Inflamm-aging” cildin en önemli yaşlanma nedenlerinden biri olan Enflamasyon; Vücudun kendini alerjenlere, mikroorganizmalara, travma ve enfeksiyona karşı doğal savunma mekanizmasıdır.

Ancak bu savunma durumu kronik bir döngüye girdiğinde, hücreleri strese sokarak, yaşlanma sürecini hızlandıran hasar ve yıkıma neden olabilir. Akutu karar uzamışı zarar bir mekanizmadır.

Akut enflamatuar yanıt vücudu korurken, kronikleşen süreç; salınan sitokin, enflamatuar mediatörler ve proteolitik enzimler ile kolajen, elastin gibi cildin yapısal destekleyici proteinlerini bozar, sentezini azaltır, cilt hücrelerinin kendilerini yenileme ve onarma yeteneğini engelleyerek cilt bariyerini zayıflatır.

Türkçe karşılığı “yangı” ya da kronik iltihap olan bu döngüyü sonlandırmak, baskılamak yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak için öncelikli yaklaşımdır.

Akut enflamatuar yanıt; kızarıklık dokuda ısı artışı ödem ve ağrı şeklinde kendini gösterirken, kronik enflamasyonda cildin nem tutma kapasitesinden sorumlu ana bileşen hyaluronik asit yıkımı artar, sentezi azalır. Dehidratasyona bağlı kuruluk, hassasiyet, elastisite, tonus kaybı ve hızla yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Düşündüğünüzden daha yaygındır ve bununla nasıl mücadele edeceğinizi bilmek genç, sağlıklı bir cilde ulaşmanın anahtarıdır.

Kronik enflamasyon; “glikasyon”u yani dolaşımdaki şekerin yağ hücrelerimiz ve proteinlere musallat olarak AGE denilen zararlı bileşenlerin oluşmasını serbest radikallerin hücresel düzeyde hasarını tetikler.

Cildi genç ve dinç tutan yağ hücrelerine saldıran glikasyon hacim kaybına sarkma ve çökük görünüme sebep olur. Genç bir cildin tipik özelliği olan dolgun yanaklar ve dinç ifade, yerini sarkmış,yağ atrofisine uğramış yüz ovali kontürü bozulmuş şekle dönüşür.

 

Peki vücudumuzda süregiden bu yıkımı nasıl durduracağız? 

*Stres out huzur in 


Hibya Haber Ajansı tarafından servis edilen bu haberler Gazete Haberi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gazete Haberi değil haberi geçen ajanstır.